EYT Emeklilerinin Yüzleri Gülmeye Devam Ediyor! 10 Bin TL Banka Promosyonu Sağlanacak!

EYT emeklisinin banka promosyonuna uygunluğu şüpheli bir durumdaydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde EYT ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göre EYT'de artık yaş sınırlaması yok. Peki EYT üyeleri promosyon alacak mı? EYT'nin uygulanmaya başlanacağı tarih yaklaştıkça sorulmuştur. Promosyon halinde bu miktarın 10 bin TL'ye çıkabileceği iddiası gündemde öncelikli yer aldı.

EYT Emeklilerinin Yüzleri Gülmeye Devam Ediyor! 10 Bin TL Banka Promosyonu Sağlanacak!

Bankalar, emeklilik promosyonu için rekabete katılmıştı. Uzun süredir devam eden emekli maaşının yeni bankaya devri kampanyaları EYT ile bir kez daha dikkatleri üzerine çekti.

EYT Emeklileri Banka Promosyonu Alabiliyor Mu?

Yeni emekli olmuş bir kişi, ilk maaşını aldığı banka ile veya başka bir banka ile üç yıllık taahhüt süresine başlamak için sözleşme yapabilir. EYT emeklilerine banka promosyonu verilip verilmeyeceği henüz bilinmiyor. EYT üyelerinin banka promosyonlarından yararlanıp yararlanamayacakları, düzenleme yasalaştığında belli olacak.

10 Bin TL Promosyon İddiası

SGK ile bankaların 2022 yılı için imzaladığı yeni sözleşmeye göre, 3 bin 500 liraya kadar olan emekli maaşlarına 3 bin lira, 3 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya kadar olan emekli maaşlarına 3 bin 500 lira, 7 bin 500 liradan 10 bin liraya kadar olan emekli maaşlarına 4 bin 500 lira verilecek. 10.000 lt üzeri olanlara ise 5.000 lira promosyon verilecek. Bankalar kampanyalarını buna göre planladılar ve hazırlandılar. Bir promosyon olarak, birçok banka emeklilere gerekenden daha fazla para sağladı; verilen toplam miktar 7.000 liraya ulaştı.

En son tahminlere göre EYT üyeleri promosyon alırsa bu ücret maksimum 10.000 liraya çıkacak. Ancak başta da belirtildiği gibi EYT üyelerinin promosyon alıp almayacağı veya ne kadar alacağı henüz netlik kazanmadı. Emekliler ise e-Devlet üzerinden maaşlarını kendilerine en yüksek promosyonu sunan bankaya taşıyarak, internet bankacılığı üzerinden hızlı bir şekilde promosyon başvurusunda bulundular. Tahmini 2,5 milyon emekli nedeniyle, bankalar daha fazla emekliyi hedeflemek için yeni bir promosyon kampanyası başlatmak isteyebilir. Önümüzdeki günlerde banka hesap özetleri de bunu gösterecek.