EYT'lilerin En Düşük Emekli Maaşı 9000 TL'yi Geçecek! Milyonlara EYT'li Bu Anı Bekliyordu!

EYT'lilerin yakın zaman sonra emekli maaşı almaya başlayacakları belirtiliyor. Milyonlarca EYT'liden gelen haberle birlikte çeşitli detaylar ortaya çıktı. 9000 TL'den fazla maaşı kim alacak?

EYT'lilerin En Düşük Emekli Maaşı 9000 TL'yi Geçecek! Milyonlara EYT'li Bu Anı Bekliyordu!

EYT'lilerin alacağı emekli maaş merak ediliyor. Pek çok emekli adayının gözü kulağı bu haberdeydi. 9144 TL'lik maaş yatacağı açıklaması doğru mu?

Eyt'den emekli olmaya hazırlanan milyonlarca kişiye güzel haber geldi. Kendi durumları ile ilgili araştırma yapmaya devam eden EYT'liler Müjdeli haberi Az önce aldi.com Şubat ayında ilk emekli maaşını çekecek olan kişilere 9144 TL maaş yatacak. Yani emeklilerin maaşına aynı zamanda kıdem tazminatı da eklenecek. Milyonlarca EYT'li Şubat ayında çifte maaş alma şansına sahip olacak. Hem kıdem tazminatı Hem de emekli maaşı alacak olan EYT'lilerin net maaş hesabı yapıldı. Peki, kim ne kadar maaş alacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen milyonlarca EYT'li beklediği haberi 20 yıl sonra aldı. Nihayet EYT kabul edildi ve Ocak ayında emeklilik dilekçeleri alınmaya başlanacak. Ancak bunun yanı sıra EYT'liler için gelen yeni müjdeler de bulunuyor. İlk emekli maaşını almak için gün sayan EYT'li kıdem tazminatı müjdesi de geldi. Şubat ayında ilk maaşlarını çekecek olan eyt'liler kıdem tazminatı ile birlikte yüksek ödeme alacak. Uzmanlar EYT'lilerin maaş hesabını tek tek yaptı. Peki, Şubat'ta EYT'liler ne kadar maaş alacak? İşte EYT'lilerin emekli maaşları…

EYT’LİLERİN MAAŞLARINDA DEĞİŞİKLİK OLACAK

8 Eylül 1999 öncesi işe giren ancak sonrasında yapılan yasa değişikliği nedeniyle emeklilik hakkını elde edemeyen kişiler Bu yıl itibarıyla emekli oluyor. Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen bu kişiler için gerekli düzenlemeler yapıldı ve ocak ayından itibaren dilekçeler kabul edilmeye başlanacak. Ancak EYT'liler hala kendi durumlarını ve alacakları maaşı net olarak bilemiyor. Şubat ayında ilk maaşları hesaplarına yatacak olan EYT'liler için açıklama AHBV Çalışma Ekonomisi Öğretim Görevlisi Dr. Öğr. Üyesi Okan Güray Bülbül’den geldi. Sosyal Güvenlik sisteminin işleyişine ilişkin bilgi veren Bülbül, normal çalışan ve emekli çalışan arasında kesinti farkı olduğunu söyledi. Bu sebeple EYT'lilerinalacağı maaşlarında farklı olacağını belirten Bülbül, EYT'Lİ çalışanların maaşlarının daha yüksek olacağını dile getirdi.

EYT'LİLER 638 TL DAHA FAZLA MAAŞ ALACAK

Şubat ayından itibaren EYT'LİLER ilk maaşlarını alacak diyen Bülbül, “Emekli bir çalışana baktığımızda, yine brüt asgari ücretle çalışmasına rağmen eline geçen rakam 9 bin 144 TL’ye çıkıyor. Yani 638 TL’lik bir fark oluşuyor.” dedi. Arada çıkan bu farkın sebebinin ise ödenen sigorta primi olduğu ifade edildi. Asgari ücretli bir normal çalışan da bunun 100'de 14 oranında olduğunu söyleyen Bülbül, sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışanlarda yüze 24.5 olduğunu ifade etti. Bülbül, bu sebeple de emekli maaşlarında bir fark oluşacağını dile getirdi.

EMEKLİ OLDUKTAN SONRA ÇALIŞAN EYT’LİLER AVANTAJLI OLACAK

EYT’den emekli olmasına rağmen çalışmaya devam edecek olan kişilerin iki ayrı avantaj elde edeceğini söyleyen Bülbül, mevcut aldıkları maaşa ek olarak Devlet'ten emekli aylığı ve kıdem tazminatı alma haklarının olacağını söyledi. Emekli olduktan sonra da Çalışmaya devam eden emeklilerin maaşlarına eklenecek olan farkında 956 liraya kadar yükselmesi bekleniyor.