BankalarDöviz & BorsaEkonomi

Faiz indirimi kararı arkasındaki sır belli oldu

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin arkasındaki sır belli oldu. Ünlü ekonomist Ash, faiz kararının perde arkasındaki olayları açıkladı. İşte detaylar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz perşembe günkü para politikası kurulu (PPK) toplantısında yaklaşık yedi aydır yüzde 14’te sabit tuttuğu politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 14’ten yüzde 13’e çekmişti. Bu kararın ardından tekrar bir kur krizi ihtimalinin tekrar yükselmesi sonrası ünlü ekonomist Ash, Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı arkasındaki gizli sırları açıkladı.

Bluebay Asset Management stratejisti ekonomist Timothy Ash
Bluebay Asset Management stratejisti ekonomist Timothy Ash

Rusya ve Körfez’den gelen paraya güveniyor

Londra merkezli Bluebay Asset Management stratejisti ünlü ekonomist Timothy Ash, Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan indirmesini, “gülünç ve saçma” bulduğunu belirterek Türkiye’nin Rusya ve Körfez’den gelen nakit paraya güvendiğini ancak kararla bulunan döviz rezervlerinin de çar çur edildiğini belirtti. Değerlendirmesinin devamında ise Ash, “Belli ki ceplerinde Rusya ve Körfez’den gelen nakit para var ve faizi indirerek lirayı tutabileceklerini düşünüyorlar” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu