EkonomiGündem
Trend

Faiz indirimi sonrası KKM’nin cazibesi kalmadı

Merkez Bankasının politika faizini düşürmesinin ardından politika faizine endeksli olan Kur Korumalı Mevduatın (KKM) cazibesi artık kalmadı. İşte detaylar.

Türkiye’de yüksek enflasyona karşın düşük kur politikası tüm hızıyla devam ediyor. Major Merkez Bankaları artan enflasyona karşı resesyon riskini göze alarak faiz artışlarına giderken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) aksine faiz indirimlerine devam ediyor. Son olarak ise banka ekim ayı toplantısında da faizleri 150 baz puan indirerek yüzde 10,5’e çıktı. Hal böyle iken madalyonun birde diğer yüzü var. Zira faiz indirimleri sonrası Merkez Bankası politika faizine endeksli olan Kur Koruma Mevduat (KKM) karları azalıyor.

KKM hesaplarının cazibesi azalıyor

Faiz indirimleri sonrası KKM hesaplarının cazibesi azalıyor. Konuyu Dünya gazetesinden Alaattin AKTAŞ bugün ki köşesine taşıdı. Aktaş, faiz indirimleri sonrası KKM hesaplarının cazibesi azaldığını belirterek, ‘’Bir yandan faiz aşağı çekiliyor, diğer yandan kur artışı önlenmeye çalışılıyor. Sonuçta KKM hesaplarının cazibesi azalıyor. Bu durum hesap sahipleri için olumsuz, ancak genel ekonomik dengeler ve gelecekteki sorunların hafiflemesi açısından olumlu.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Alaattin Aktaş’ın yazısında şu ifadelere yer verdi:

Kur korumalı mevduatın hesap sahipleri açısından cazibesi giderek azalıyor. Bu durum hesap sahibi 2.3 milyon gerçek ve tüzel kişi için pek hoş değilse de aslında hayırlı bir gelişme olarak da okunabilir.

Cazibenin azalmasının iki nedeni var:

Bir yandan bu hesaplara verilen faiz düşüyor. KKM faizi politika faizine endeksli olduğu ve politika faizi de giderek aşağı çekildiği için bu hesapların getirisi azalıyor.

Ancak hesap sahipleri için KKM’den elde edilen faizin pek önemi yok. Çünkü tasarruf sahibi dövizin getirisine odaklanmış durumda. İşte son dönemde dövizin çok artmasını önlemek için gösterilen yoğun çabanın etkisini göstermesi ve dövizdeki artışın görece yavaş gitmesi sonuçta KKM getirisini aşağı çekiyor.

Yazının tamamını okumak için KKM’de kur farkı ödemesi bitti bitecek!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu