BankalarEkonomiGündem

FED başkanı Powell: Faiz artışları devam edecek

Amerika Merkez Bankası'nın (FED) dün faiz oranını 50 baz puan artırmasının ardından kameraların karşısına geçen FED başkanı Powell faiz artışlarının devam edeceğini belirtti.

FED’in faiz artırımı kararı sonrası açıklamalarda bulunan Powell, enflasyon baskısının devam ettiğini ve yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için tüm araçların kullanılacağını belirterek bir sonraki toplantıda 50 baz puan faiz artışının masada olacağını söyledi.

Powell, ABD ekonomisinin son 2 yılda birçok badire atlattığını, iş gücü piyasasının son derece sıkı ve enflasyonun çok yüksek olduğunu herkese fayda sağlayan güçlü bir iş gücü piyasası koşulları için enflasyonun düşürülmesi gerektiğini ve bunun içinde söz konusu faiz artışların devam etmesinin uygun olacağı belirtti.

Powell diğer yandan bilanço küçülmesinin de 1 haziran’dan itibaren başlayacağını açıkladı.

Enflasyon konusunda çok dikkatliyiz

Powell, enflasyon konusunda çok dikkatli olduklarını ifade ederken enflasyon oranlarının bankanın hedefi olan yüzde 2’nin oldukça üzerinde olduğuna dikkat çekerek tedarik sıkıntılarının beklenenden daha uzun sürmesiyle birlikte fiyat baskılarının da daha geniş bir mal ve hizmet yelpazesine yayıldığını aktardı.

fed başkanı powell enflasyon konusunda çok dikkatliyiz

ABD ekonomisinin ilk çeyrekte daralmasına rağmen hanehalkı harcamaları ve işletme sabit yatırımlarının hızlı şekilde artmaya devam ettiğini belirten Powell, iş gücü arzının sınırlı kaldığını ve işverenlerin açık iş pozisyonları doldurmakta zorlandığını bunun sonucunda ise ücretlerin uzun bir aradan bu yana ilk kez hızlı bir şekilde arttığına dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu