BankalarEkonomiGündem

FED bilanço küçülmesine yarın başlıyor, aylık 47,5 milyar dolar azaltacak

FED bir önceki faiz kararında açıkladığı bilanço küçülmesine yarından itibaren başlıyor. FED bu kapsamda bilançosunu aylık 47,5 milyar dolar azaltacak. Detaylar haberimizde.

Amerika Merkez Bankası (FED) enflasyonla mücadelede ikinci evreye geçiyor. FED mayıs ayı faiz kararında açıkladığı bilanço küçülmesine 1 hazirandan itibaren başlıyor. Banka bu kapsamda 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu hazirandan itibaren aylık 47,5 milyar dolar azaltacak. 3 ay sonra bilanço daralmasındaki aylık miktar toplam 95 milyar dolara yükselecek.

FED ilk olarak hazine tahvillerinde aylık 30 milyar dolar ve ipoteğe (mortgage) dayalı menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar azalmaya gidecek. İlk 3 ayın ardından ise eylül itibarıyla bilanço küçültmede aylık miktarı hazine tahvilleri için 60 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 35 milyar dolar olmak üzere toplam 95 milyar dolara yükseltecek.

FED geçen yıl kasım ayında aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında 5 milyar dolarlık azalışa gidileceğini  açıklamış daha sonra ise aralık ayında varlık alımlarını azaltma hızını artırmış ve aylık 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarma kararı almıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu