FED faiz kararı açıklandı! Altın ve dolar sahipleri dikkat

Altın ve dolar sahibi olan vatandaşların yakından beklediği o açıklama nihayet geldi! ABD Merkez Bankası açıkladı, FED faiz kararı belli oldu... Son 15 yılın zirve rakamları görüldü.

FED faiz kararı açıklandı! Altın ve dolar sahipleri dikkat

FED 14 Aralık'ta yaptığı toplantı sonrası açıklanan 50 baz puanlık faiz artışıyla bir süredir yapmış olduğu 75 baz puanlık faiz artışı serisinin ardından sıkılaşma temposunu yavaşlatmış oldu.

SON 15 YILIN ZİRVESİ

FED'in son olarak yapmış olduğu 50 puan artışla beraber ABD'de politika faizi 2007 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü. 4.25-4.50 aralığına yükselen faizin, Aralık sonunda yapılacak toplantı ile 5 puanı geçmesi bekleniyor. FED tarafından yapılan 50 puanlık artış kararı oy birliği ile alındı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de faizin 50 baz puan artışla bu seviyeye çıkarılması yönündeydi.

fed.jpg

Faiz kararıyla birlikte FED yetkililerinin para politikası patikasındaki beklentilerini ortaya koyan noktasal tahminleri de yayımlandı. Buna göre yetkililer gelecek yıl sonunda politika faizinin yüzde 5,1 seviyesinde gerçekleşeceğini öngördü. 2024 için beklenti ise daha önceki beklentilere kıyasla artırılarak yüzde 4,1 seviyesinde belirlendi. 2 FED üyesi hariç kalan tüm FED üyeleri 2023 sonuna kadar faizlerin %5 üzerine çıkmasını ön görüyor. Buna göre 2022 büyüme beklentisi yüzde 0,2'den yüzde 0,5 seviyesine yükseltilirken, 2023 yılına ilişkin beklentinde ise aşağı yönlü revizyon yapıldı. Buna göre 2023 yılına ilişkin büyüme beklentisi yüzde 1,2'den yüzde 0,5 seviyesine çekildi.

ABD'DE ENFLASYONA SERT AYAR

ABD'de son gelen enflasyon verileri fiyat artışlarında ivmenin yavaşladığına işaret etmişti. Ülkede kasım ayında enflasyon yüzde 7,1 ile piyasa beklentilerinin de altında kalmıştı. ABD'de enflasyon enerji maliyetlerindeki gerilemenin artan gıda maliyetlerini dengelemesiyle kasımda yavaşladı. Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,1 ile tahminlerin altında kaldı.

fed-2.jpg

DOLAR VE ALTIN NASIL ETKİLENECEK

FED toplantısı öncesi piyasalar tarafından 50 baz puanlık bir artış beklendiği için oluşan ön alma ve fiyatlama da bu çerçevede gerçekleşmişti. FED toplantısından çıkan rakamın piyasa beklentisi ile örtüşmesi sonrası dolar ve ons altında bir dalgalanma yaşanması tahmin edilmiyor.