Döviz & BorsaEkonomiGündem

FED kararı Türkiye’yi nasıl etkileyecek

Amerika Merkez Bankası’nın politika faizini 50 baz puan arttırması sonrası bu kararın gelişmekte olan ülkeleri nasıl etkileyeceği tartışılmaya başladı. Peki Türkiye faiz artırımı kararından nasıl etkilenecek?

Bir süredir dünya gündemini meşgul eden Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz karı açıklandı. Bankadan yapılan açıklamada politika faizinin 50 baz puan artırılarak yüzde 0,75-1,00 aralığına çekildiği belirtildi. Diğer yandan piyasanın beklentisi olan 75 puan faiz artışının ise FED’in gündeminde olmadığı belirtildi.

Bu karar sonrası değerli metaller, kripto paralar ve hisse senedi piyasalarında büyük yükselişler yaşandı.

FED kararının Türkiye’ye etkileri

FED’in faiz artışı sonrası bu kararın gelişmekte olan ülkelere etkilerinin ne olacağı tartışma konusu oldu. Bu ülkelerden biride Türkiye.

Türkiye gibi yüksek dış borcu ve yüksek cari açığı olan gelişmekte olan ülkeler için doların değerlenmesi (artması) bu borçların çevirmesinin ve cari açığını finanse edilmesinin daha da pahalı hale gelmesi anlamına geliyor.

Diğer yandan Türkiye özelinde ise bir süredir döviz kurunu dizginlemek için TCMB’nin döviz rezervlerini satması ve kur korumalı mevduat sisteminin devreye sokulması faiz artışı sonrası doların değerlendirmesiyle birlikte Türkiye’ni işi giderek zorlaştıracak.

Enflasyon cephesinde ise işler daha da karışacak. FED’in faiz artışı sonrası döviz kurunun arması maliyet kanalı üzerinden yüzde 60’lara dayanan tüketici enflasyonu daha da artırmasından endişeleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu