Döviz & BorsaEkonomiGündem
Trend

FED sonrası yeni bir ayı piyasası mı başlıyor?

Amerika Merkez Bankasının (FED) 75 baz puanlık faiz artışı sonrası borsalar sert değer kayıpları yaşadı. Bu gelişme sonrası herkesin aklına yeni bir ayı piyasası mı başlıyor sorusu geldi. İşte detaylar.

Geçtiğimiz son bir yıl içerisinde ekonomi ve finansal piyasalar çok sert dalgalanmalar yaşadı. Özellikle küresel çapta artan enflasyon oranları sonrası Merkez Bankaları sert faiz artırımlarına başladı. Bu faiz artırımları sonrası ekonomi cephesinde resesyon endişesi yaşanırken finans cephesinde ise özellikle borsalar ve değerli metallerde sert değer kayıpları yaşandı. Ancak ABD’de gelen olumlu istihdam verileri sonrası borsalar bir nebze toparlanmış daha sonra ise 75 baz puanlık faiz artışı kararı sonrası FED Başkanı Powell’ın şahin açıklamaları borsalardaki pozitif havayı tersine çevirmiş borsalarda sert düşüşler yaşanmıştı. Bu gelişmelerin ardından ise herkes FED kararı sonrası yeni bir ayı piyasası mı geliyor sorusunun yanıtını arıyor.

Powell, faiz artırımının durdurulması için çok erken olduğunu belirtti
Powell, faiz artırımının durdurulması için çok erken olduğunu belirtti

Çok erken

FED’in faiz kararı piyasaların beklentisi dahilinde gelirken özellikle faiz kararı sonrası FED Başkanı Powell’ın şahin açıklamaları borsalarda soğuk duş etkisi yarattı. Powell, açıklamasında faiz oranlarının daha da yükseleceğine ve daha önce beklenenden daha uzun süre yüksek kalacağına dair net bir sinyal gönderdi. Öte yandan Powell, konuşmasının devamında faiz oranlarının yükseltilmesinde bir duraklama için “çok erken” olduğunu belirterek nihai faiz artışı seviyesinin muhtemelen FED’in eylül ayında beklediklerinden daha yüksek olacağını ifade etti.

FED, gecikme etkisini kabul etti
FED, gecikme etkisini kabul etti

FED, gecikme etkisini kabul etti

Ekonomik karar alıcıları tarafından alınan kararların reel piyasaya etkisi gecikmeli olarak yansımakta ve Stratejistlere göre para politikası kararlarının ekonomiye etkisinin genellikle 6 ila 18 ay aralığında olduğunu belirtiyor. Ancak Amerika Merkez Bankası (FED) daha önce bu görüşe pek sıcak bakmazken don 75 baz puanlık faiz artışı kararı sonrası bu görüşe atıfta bulunarak gecikme etkisini kabul etmiş oldu. Yani FED tarafından yapılan 75 baz puanlık faiz artışının etkileri 2023’ün ağustos ayına kadar hissedilmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu