EkonomiGündem

Fitch, ABD’nin kredi notunu revize etti

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD ekonomisinde yaşanana son gelişmelerin ardından ABD’nin kredi notunu revize etti.

ABD ekonomisi zor bir dönemden geçmeye devam ediyor. Zira enflasyon oranları son 41 yılın en yüksek seviyesine çıkmış durumda. Öte yandan artan enflasyon oranlarını kontrol altına almak için faiz artırımına giden FED’in bu defada ekonomiyi resesyona sokması ekonomide olan belirsizliği artırıyor.

Tüm bu gelişmelerin ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD’nin kredi notunu revize etti. Fitch, ABD’nin kredi notunu “AAA” olarak teyit ederken, not görünümünü “negatif”ten “durağan”a revize etti.

Fitch, açıklamasında salgın sonrası güçlü ekonomik toparlanma ve canlı devlet gelirleriyle iyileşen kısa vadeli kamu borcu dinamiklerine dikkat çekti.

Öte yandan Fitch, ABD ekonomisinin 2023’te yüzde 1,5 ve 2024’te yüzde 1,3 büyüyeceğini öngördü. Enflasyon oranları için ise Fitch, 2022 yılı için yüzde 7,8 ve 2023 yılı için yüzde 3,7 olarak tahmininde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu