BankalarGündem

Fitch’den BDDK kararı sonrası çarpıcı değerlendirme

Fitch Ratings, bir bankanın mayıs ayında Tier 2 tahvilinde erken çağrı opsiyonunu kullanmadığını belirterek diğer Türk bankalarının bu uygulamaya gidebileceği tahmininde bulundu.

Dünyanın en büyük finansal kuruluşlarından olan Fitch, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) ticari kararı sonrası Türk bankalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fitch, bir bankanın mayıs ayında Tier 2 tahvilinde erken çağrı opsiyonunu kullanmadığını belirterek diğer Türk bankalarının bu uygulamaya gidebileceği tahmininde bulundu.

Fitch, bu uygulamanın yüksek volatilite işaret olduğunu belirtti. Öte yandan Fitch, “Çağrı kullanılmaması bankaların lira değer kaybına karşı kısmi hedge ve sermaye tamponu sağlama isteklerini ve kısıtlayıcı refinansman maliyetlerini de yansıtıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dolarizasyon yüksek kalmaya devam ediyor

Fitch, ülkede dolarizasyonunun yüksek kalmaya devam ettiğine dikkat çekerek; düşük güven ortamı, çapalanmamış döviz kuru ve enflasyon beklentilerinin kur korumalı mevduatları çevirme riski yarattığını belirtti.

Son olarak ise Fitch, “Raporda incelenen bankalara ait sermayelerin lira zayıfığı, varlık kalitesi baskıları, makro ve finansal istikrar riskleri düşünüldüğünde ancak yeterli durumda” yorumunda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu