Döviz & BorsaGündem

Ford Avrupa Romanya’daki tesisi Ford Otosan’a devretti

Dünya’nın en büyük araba üreticilerinden olan Ford Avrupa Romanya’daki tesisini Ford Otoson’a devretti.

1959 yılında Vehbi Koç tarafından Acıbadem, Üsküdar’da kurulan Ford Otosan yurtdışı operasyonu kapsamında Ford Avrupa’dan Romanya’daki Craiova fabrikasını devraldı. Bu devirle birlikte Ford’un Craiova’daki araç üretim ve motor üretim tesislerinin sahipliği Ford Otosan’a geçmiş oldu.

Craiova’nın Ford Otosan’a devrolması ile birlikte tasarımını ve mühendisliğini Ford Otosan’ın üstlendiği yeni nesil Courier’nin içten yanmalı van ve kombi versiyonları 2023 yılında, tam elektrikli versiyonu ise 2024 yılı itibarıyla Craiova’da üretilecek ve kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Romanya’daki tesisin Ford Otosan’a devredilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, “Elektrifikasyon, 100 yılı aşkın süredir sektörümüzün en dönüştürücü değişimini temsil ediyor ve önemli ihracat pazarımız Avrupa elektrifikasyonda hızla yol almakta.  Ford’un kısa süre önce açıkladığı Avrupa elektrifikasyon planı ve Ford Otosan’ın Custom PHEV ile başlayan, E-Transit ile devam eden elektrifikasyon konusundaki geniş deneyim ve bilgi birikimi göz önüne alındığında, Craiova’nın Ford’un elektrifikasyon ve ticari araç büyüme planlarında daha da güçlü bir rol oynayacağına inanıyoruz. Craiova fabrikamız, Ford Otosan’ın ticari araç tasarımı, mühendisliği ve üretim konusundaki geniş deneyimi ve bilgi birikiminden yararlanacak. Bugün Avrupa’daki en verimli Ford fabrikalarından biri olan Craiova’nın başarı hikayesine yeni ve daha da heyecan verici sayfalar eklemek için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu