Bilgi MerkeziEkonomi SözlüğüGündem

Gelire Endeksli Senet (GES) nedir? GES getirisi nasıl hesaplanır?

Hazine ve Maliye Bakanlığının bu gece artan döviz kurları sonrası açıkladığı Gelire Endeksli Senet (GES) merak konusu oldu. Herkes Gelire Endeksli Senet (GES) nedir? GES ne işe yarar? gibi soruların cevabını arıyor işte cevaplar.

Gelire Endeksli Senet (GES) nedir? GES ne işe yarar?

Gelire Endeksli Senet (GES) ilk olarak 28 Ocak 2009 tarihinde Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, Hazine tarafından ihraç edilmiştir. Gelire endeksli senetler (GES), vatandaşların yatırımlarını TL cinsi varlıklara yönlendirebilmesi için alternatif bir araç olarak Hazine tarafından çıkarılmıştır.

GES ihraçlarında getiriler, Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KIYEM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenmişti.

GES getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında yukarıda sayılan kuruluşlar tarafından bütçeye aktarılan üç aylık ve altı aylık hasılat paylarının toplamı esas alınarak gerçekleşen gelir tahsilatının Bütçe’de açıklanan azami tutarların üzerlerinde olması durumunda yatırımcılara söz konusu azami tutar karşılıkları esas alınarak ödeme yapılıyor.

Gelire Endeksli Senet (GES) asgari kupon ödeme garantisi sayesinde yatırımcının gelir payındaki değişimden olumsuz etkilenmesi önlenmiş oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu