Bilgi MerkeziGündem
Trend

Green Cart başvuru nasıl yapılır? Türk vatandaşlarına çıkma olasılığı nedir?

Amerika’da yaşamak isteyenlerin en çok başvurduğu yollardan bir tanesi olan Green Cart başvurusu nasıl yapılır? Green Cart’ın Türk vatandaşlarına çıkma olasılığı nedir? İşte tüm bu soruların yanıtları.

Yeni maceralara atılmak veya yeni bir hayata başlamak için yılda milyonlarca kişinin başvurduğu Green Cart çekilişi başvurusu başladı. Amerika’da oturma ve çalışma izni almak isteyenlerin başvuru süresi bitmeden başvurularını bir an önce yapmaları gerekmektedir. Peki Green Cart başvurusu nasıl yapılır? Green Cart başvurusu ne zaman bitiyor? Türk vatandaşlarına Green Cart çıkma olasılığı nedir? İşte cevaplar.

Green Cart başvurusu nasıl yapılır?

Green Cart başvurusu tamamen ücretsiz bir şekilde online olarak yapılabilmektedir. İsteyen kişiler https://dvprogram.state.gov/ adresinden yönergeleri takip ederek başvurusunu ücretsiz olarak dakikalar içerisinde yapabilirler. Ancak site İngilizce olduğu için İngilizce bilen bir arkadaşınızın olması faydalı olacaktır. Bir diğer başvuru yöntemi ise Green Cart konusunda danışmanlık veren bir şirketle iletişime geçmek. Google’dan arama yaptığınızda karşınıza onlarca firma çıkacaktır. Ama biz kendiniz yapmanızı önermekteyiz. Ancak başvurunuzu ne şekil yaparsanız yapın başvurusu sonrası sistem üzerinden size verilen başvuru numaranızı not etmeyi unutmayın. Zira size başvurunuzun sonucu ile ilgili bir bilgilendirme yapılmayacak. Bu başvuru numaranızı kaybetmeniz durumunda kazanmış olsanız bile hakkınız yanacaktır.

Green Cart başvurusu ne zaman bitiyor?

Green Cart başvurusu 5 Ekim 2022 tarihi itibari ile başlamış olup 8 Kasım 2022 kasın tarihinde sona erecektir. Green Cart sonuçları ise 6 Mayıs 2023 tarihinde yine online ortamda açıklanacaktır. Başvuru süreci ile ilgili hazırladığımız başvuru süreci şablonumuza aşağıdan erişebilirsiniz.

Green Cart başvurucu süreci şablonu
Green Cart başvurucu süreci şablonu

Green Cart başvuru şartları neler?

Green Cart’a başvurabilmek için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Green Cart’a başvurabilmek için taşınması gereken şartlar ise şu şekildedir: Green Card almak isteyen kişinin 18 yaşından olması gerekmektedir. Ayrıca Green Card en az lise mezunu olan kişilere verilir. Lise öğrencisi olmayan kişilerde son 5 yıl içinde uzmanlık veya eğitim gerektiren bir alanda da mutlaka 2 yıl aralıksız olarak çalışan kişiler Green Card alabilmektedir. Öte yandan evli olan kişilerde ayrı ayrı olarak Green Cart başvurusu yapabilmektedir. Evli çiftlerin bir tanesinin kazanması durumunda her iki eşte Green Cart’tan faydalanabilmektedir.

Green Cart’ta pasaport zorunluluğu var mı?

Geçtiğimiz yıl Green Cart başvuru yapmak isteyen kişilerin en çok zorlandığı konuların başında pasaport gelmekteydi. Zira daha önce Green art başvurularında istenmeyen pasaport zorunluluğu ilk defa 2022 yılında istenmişti. Ancak daha başvuru sonuçları açıklanmadan ABD mahkemeleri bu düzenlememenin hukuka aykırı olduğunu belirterek Green Cart başvurularında istenen pasaport şartını iptal etmişti. Yani bu yılkı Green Cart 2024 başvurularında pasaport zorunluluğu istenmemektedir. Pasaportunuz olmadan Green Cart başvurusu yapabilirsiniz.

Türk vatandaşlarına Green Cart çıkma olasılığı nedir?

Green Cart ile ilgili olarak özellikle Türkiye genelinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi ise Green Cart çıkma ihtimali ile ilgili olasılıklar. Çünkü Green Cart bilindiği üzere yılda 55 bin kişiye veriliyor. Eşleri de buna dahil edersen bu sayı daha da düşüyor. Yani başvuruyu kazanan bir aday eğer evliyse kendi ile birlikte eşini de götürdüğü taktirde iki kişilik kontenjanı doldurmuş oluyor. Tüm bu süreçlerin ışığında Green Cart çıkma ihtimali azalıyor.

Green Cart kazanan Türk vatandaşlarının geçmiş yıllarındaki sayılarına bakarsak ana başvurucular üzerinden yapılan çekilişte 2021 yılında 2 bin 874 Türk vatandaşı hak kazandı. Bu sayı yıldan yıla değişiyor. 2018 yılında 4 bin 390 ile zirve görülmüştü. 2007’de çekilişi kazanan Türk vatandaşı sayısı ise bin 803 idi. Bu veriler ışığında Türkiye’den başvurularda Green Card çıkma oranını hesaplarsak 2021 yılında başvuru yapan bin Türk vatandaşının 22’sine Yeşil Kart piyangosu çıktı. Son 15 yılda en yüksek oran 2012 yılında binde 28,5 olarak gerçekleşti. 2017 ve 2019 yıllarında ise seçilme oranı binde 13’e kadar düşmüştü.

B konuda bir diğer önemli meselede kıtalara göre ayrılar kontenjan sayıları. Zira Green Cart (Yeşil Kart) çekilişinde kıtalara göre kontenjanlar var. Türkiye Avrupa kıtasında yer alıyor ve bu durum Türk vatandaşlarının şansını yükseltebiliyor. Tüm dünyadan başvuran sayısı ise 2020 yılında 14,7 milyon oldu. 8,5 milyon eş ve çocuk da eklendiğinde toplam sayı 23,2 milyona ulaşıyor. Toplam sayı 2021 yılında ise 11,8 milyonda kaldı. Bunların 6,7 milyon ana başvuru sahibiydi.  Eş ve çocukların dahil olduğu toplam sayıya bakıldığında 2020 yılında en fazla başvuru Özbekistan (2,6 milyon) ve Gana’dan (2,1 milyon) geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu