2019 - 2020 Eğitim Yılı Takvimi! İlk Ara Tatil Ne Zaman Yapılacak?

Yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile gündemdeki en mühim konulardan biri de bu yıl ilk defa geçilen uygulama olan ara tatil tarihi oldu. 2019 - 2020 Eğitim - öğretim yılında öğrenciler kadar velilerini de yakından ilgilendiren ara tatil uygulamasıyla birlikte bu yıldan itibaren öğrenciler 4 kez tatil yapmış olacak. İlk ara tatil ne zaman yapılacak? İşte velilerin ve öğrencilerin merak ettiği 2019 - 2020 eğitim - öğretim yılı takvimi...

2019 - 2020 Eğitim Yılı Takvimi! İlk Ara Tatil Ne Zaman Yapılacak?

Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da eğitim - öğretim döneminin başlamasıyla birlikte tatil soruları gündemdeki yerini koruyor. 9 Eylül Pazartesi günü okulların açılmasıyla başlayan zorlu maratonda öğrenciler dönem başlangıcı olmasına rağmen şimdiden heyecanla ara tatil dönemini bekliyor. Sınavlar, sözlüler ve ödevlerle geçecek zorlu eğitim döneminin başlangıcında olan öğrencilerin merak ettiği ara tatiller ne zaman yapılacak?Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) daha önce açıkladığı yeni çalışma takviminde kasım ve nisan aylarında birere haftalık ara tatil yapılmasıyla ilgili uygulama yönetmelikte düzenlendi. Bu düzenlemeye göre ders yılı iki eğitim - öğretim dönemine ayrılacak ve her dönemde bir ara tatil yapılacak.

Bu Yıl Ara Tatiller Hangi Tarihlere Denk Geliyor?


Düzenlemenin ardından ilk ara tatilin yapılacağı tarihler de netleşmiş oldu. Buna göre 18 - 22 Kasım 2019 tarihleri arasında ilk ara tatil yapılacak. Bu tatil süresine ek olarak hafta sonu tatilleri (cumartesi - pazar günleri) de katıldığında öğrenciler 9 günlük tatil yapmış olacak.

2019 - 2020 eğitim - öğretim yılı yarıyıl tatili ise 20 - 31 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak. Bu tatil süresi ise hafta sonu tatilleriyle birlikte 16 gün olarak öğrencilerin tatil takvimine yansıyacak. İkinci yarı yıl eğitim - öğretim dönemi ise 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacak.

Öğrenciler 3 Şubat 2020 tarihinde başladıkları ikinci yarıyılda bir ara tatil daha yapacaklar. Bu ara tatilin tarihi ise 6 - 10 Nisan 2020 olarak belirlendi. Öğrenciler bu tatil süresine ek olarak katılacak hafta sonları tatilleri (cumartesi - pazar günleri) ile birlikte 9 günlük ikinci ara tatillerini yapmış olacak. Bu ara tatilin ardından 2019 - 2020 eğitim - öğretim yılı ikinci dönemin ikinci yarısı 13 Nisan 2020 tarihinde başlayacak. İkinci dönemin ikinci yarısından sonra 19 Haziran 2020 tarihinde eğitim - öğretim yılının sonuna gelinerek öğrencilere karneleri dağıtılacak. Bu tarihten sonra öğrenciler 11 haftalık süresi olan yaz tatiline girecek.

5 - 6 Eylül Tarihlerinde Uyum Eğitimleri


Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9'uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin, eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde uyum eğitimleri yapılacak

2019 - 2020 Eğitim Yılındaki Resmi Tatiller


Öğrencilerin 2020 yılı resmi tatil günleri şu şekilde belirlendi:

  • Yılbaşı tatili - 1 Ocak (Çarşamba)

  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Perşembe)

  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Cuma

  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı (Salı)

  • 15 Temmuz Demokrasi Bayramı (Çarşamba)

  • 30 Ağustos Zafer Bayramı (Pazar günü tatilinde)

  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Perşembe)

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER