2020 Yılında WhatsApp’a Gelecek Özellikler Açıklandı! İşte WhatsApp’ta Yeni Dönem

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca kullanıcısı bulunan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2020 yılında yenilenen özellikleri ile kullanılacak. Ücretsiz kullanılan uygulamaya reklamlar gelecek, arayüz rengi değişecek. İşte detaylar…

2020 Yılında WhatsApp’a Gelecek Özellikler Açıklandı! İşte WhatsApp’ta Yeni Dönem

Türkiye’de akıllı telefon sahibi hemen hemen herkesin kullandığı WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamasında yeni döneme giriliyor. Sosyal medya defi Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, kurulduğu günden bu yana dünya çapında yüz milyonlarca kişi tarafından ücretsiz olarak kullanılıyor. Fakat hatırlanacağı üzere 2019 yılının ortalarında şirket tarafından yapılan açıklamalarda kullanıcılarından herhangi bir ücret talep etmeyen WhatsApp uygulamasının reklamlar ile destekleneceği ortaya çıkmıştı.

2020 WhatsApp Reklam Özelliği

Geçtiğimiz dönemde açıklanan WhatsApp reklam özelliği 2020 yılı başı itibarıyla gerçek oluyor. Instagram veya Facebook platformlarındaki Hikayeler bölümünün bir benzeri olan WhatsApp “Durum” menüsünde kısa bir süre içinde reklamlar çıkmaya başlayacak. Bilindiği üzere WhatsApp’ın Durum menüsünde paylaşılan içerikler 24 saat içinde kendiliğinden siliniyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre bu bölümde kullanıcılara reklamlar gösterilecek.

Konu hakkında geçtiğimiz aylarda açıklama yapan şirketin üst düzey yöneticilerinden Chris Daniels “WhatsApp’ın Durum bölümü, şirket için birincil para kazanma seçeneği ve aynı zamanda işletmelerin insanlara ulaşmaları için bir fırsat olacak.” ifadelerini kullanmıştı. Kullanıcıların mobil uygulamalarda sürekli karşılarına çıkan reklamlardan haz etmediği biliniyor. Bu yüzden WhatsApp uygulamasında kullanıcıların fazla aktif olmadığı “Durum” menüsünde reklamların gösterilmesinin uygulamanın kalitesine olumsuz yansımayacağı düşünülüyor. Dünya çapında 1.5 milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp uygulaması, 2020 yılında başlayacağı reklam uygulaması ile çok yüksek rakamlarda gelirler elde etmeyi amaçlıyor.

2020 WhatsApp Koyu Arayüz Modu

WhatsApp mobil uygulamasını kullanan kişiler için 2020 yılında bir yeni özellik geleceği daha kesinleşti. Yeni yıl itibarıyla WhatsApp uygulamasında koyu renk arayüz modu uygulamaya geçirilecek. Kullanıcıların uzun zamandır talep ettiği bu mod, aktif olarak test edilmeye başlandı. WhatsApp Beta mobil uygulamasından sonra tüm kullanıcıların WhatsApp uygulamalarına eklenecek.

Koyu renk arayüz modu özellikle OLED / AMOLED özellikli ekranlara sahip olan akıllı telefonların çok daha az enerji harcamasını sağlıyor. Öte yandan WhatsApp mobil uygulaması koyu renk arayüzü ile gece ışıksız veya az ışıklı ortamda kullanıldığında kullanıcılarına göz konforu sağlayacak.

Bu özelliğin yanı sıra 2020 yılında WhatsApp mobil uygulaması kullanıcılarına kaybolan mesaj alt yapısı da sunulacak. Söz konusu kaybolan mesaj alt yapısı, gruplar içinde sadece grubun kurucusu tarafından tüm mesajların otomatik olarak silinmesi için kullanılacak. Ayrıca WhatsApp mobil uygulamasında kullanıcılar yakında gelen bir görseli direkt olarak Google üzerinde arayabilecek. Bu sayede kullanıcılar kendilerine gönderilen fotoğrafın orijinal kaynağını Google üzerinden bulabilecek. Bu özelliğin şirket reklamları ile birlikte uyum içinde çalışacağı öngörülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER