31 Ekim İtibariyle Önüne Gelen Artık Çakar Lamba Kullanamayacak. Yetkisiz Kullanıma 2000 TL Ceza!

Trafikte yeni dönem başlıyor! Çakar lamba  yasağı 31 Ekim tarihinden itibaren resmen başladı. Bu kurala uymayanları para cezasının yanında trafikten men edilecek! İşte çakar lamba yasağı hakkında tüm detaylar...

31 Ekim İtibariyle Önüne Gelen Artık Çakar Lamba Kullanamayacak. Yetkisiz Kullanıma 2000 TL Ceza!

İçişleri Bakanlığı daha önceden yaptığı kamuoyu açıklamasında kamuda görevlendirilen araçları da kapsayarak özel araç sürücüleri dahil yetkisiz çakar kullanımının yasaklanacağını duyurmuştu. Uzun bir süredir yetkisiz araçlarda çakar lamba kullanan sürücülere para cezası uygulaması devam etmekteydi. Ancak son düzenleme ile birlikte uygulamanın kapsamı genişletildi. Buna göre kamu ve mahalli idarelerde üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanlarının da araçlarında çakar lamba kullanması yasaklandı. Vatandaşlar çakar lamba uygulamasının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Yetkisiz şekilde çakar lamba taktığı tespit edilen araçları ve sürücülerini ne gibi cezalar bekliyor?

1 Kasım'dan İtibaren Başlıyor

Çakar lamba yasağı 1 Kasım tarihinden itibaren resmen başladı. Kamuda, mahalli idarelerde, meslek kuruluşları ve üniversitelerde görev yapan üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanları, 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren araçlarında çakar lamba kullanamayacak. Yetkisiz çakar kullanımının önüne geçmek amacıyla uygulamaya geçirilen bu düzenlemede Türkiye genelinde trafik ekipleri tarafından yapılacak denetimlere ağırlık verileceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Peki kimler çakar lamba kullanabilecek? Yetkisiz kullananlara kesilecek para cezası ne kadar?

Çakar Lamba Takabilen Araçlar

Boyama şekilleri veya ayırım işaretleri ile geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli olan ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile güvenlik ve risk tehdit değerlendirmesi kapsamında yayımlanan usul ve esasların ekinde bildirilen devletin en üst protokolünde bulunan 29 makamın emirlerine ve zatlarına verilen araçlar ile bu makamların korumasından sorumlu koruma araçlarında çakar lamba kullanılabilecek. Bu araçların dışında hiçbir araçta çakar olarak tabir edilen görüntülü ve sesli uyarı cihazları kullanılamayacak.

Öte yandan makam koruma araçlarında sadece makam sahibinin bindiği araçta olduğu sürece bu cihazlar kullanılabilecek. Makam sahibi araç içinde bulunmadığı zamanlarda çakar lamba sistemi kullanılamayacak. Bununla birlikte makam sahibinin konvoyunda yer alan diğer koruma araçlarında da çakar lamba kullanılamayacak.

Yetkisiz Kullanana Verilecek Ceza Belli Oldu

1 Kasım tarihinden itibaren yurt genelinde denetimlere hız verilecek. Yetkisiz çakar kullandığı tespit edilen araçlarda hem araç sahibine hem de sürücülerine para cezası uygulanacak. Buna göre denetimler üzerine yetkisiz bir şekilde trafikte çakar lamba kullandığı tespit edilen araç sürücüsü 1.002 TL ve aracın sahibine de 1.002 TL olmak üzere toplam 2.004 TL idari yaptırım uygulanabilecek. Ayrıca belirlenen esaslara uymadığı tespit edilen araçlar trafikten men edilecek. Yetkisiz sistemlerin kullanılmasına müsaade eden kamu görevlileri hakkında işlem başlatılacak. Öte yandan trafikte geçiş üstünlüğü sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilen ışıklı uyarı sistemleri ile sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER