4 Ekim 2019 Dolar Ne Kadar Oldu? Güncel Döviz Kurlarında Son Durum

Dolar kuru ne oldu, tahminleri, güncel döviz kurları ne durumda, serbest piyasa döviz kurları ve gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu? Güncel olarak son gelişmelere dair bilgilere detaylı şekilde yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

4 Ekim 2019 Dolar Ne Kadar Oldu? Güncel Döviz Kurlarında Son Durum

Yatırımcılar kadar tarafından yakından takip edilen döviz kurlarında hareketlilik sürüyor. 3 Ekim Perşembe itibarıyla güncel döviz verileri merak ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Swap hamlesi, Fırat'ın doğu bölgesinde yapılacak operasyonlara dair açıklamalar ve Suriye'de olası bir operasyon beklentisinin fiyatlanmasıyla dolar / TL paritesinde yükselme olduğu görüldü. Geride bıraktığımız 1 Ekim Salı günü kapanışta 5.70 TL seviyesinin üzerine çıkan kur 3 Ekim Perşembe gününe 5.71'li seviyelerde başladı.

Dolar kurunda hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Bir süredir Dolar / TL paritesinin belirli bir bant aralığında kaldığı görülüyor. 5.65 - 5.75 bandında kalmayı sürdüren dolar geçen haftaki iyimser tabloyla kurun bir anda 5.64'e düşmesinin ardından bu hafta kurda yukarı yönlü bir trend olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Ticaret savaşları ve küresel resesyon endişesiyle dolar endeksi 96'lı seviyelerden 99 üzerine çıkarken euro gibi rezerv paraların yanı sıra gelişen ülke paraları da olumsuz etkileniyor. Türk Lirası'nda ise dün 5.65'li seviyelerden kademeli olarak 5.70'in üzerine çıkış yaşandı. Buna bağlı olarak %1 oranını aşan değer kaybı ile dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi yine Türk Lirası oldu.

Merkez Bankası'nın Swap Hamlesi Doların Yükselişini Tetikledi


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) bünyesinde döviz karşılığı altın swap piyasasının açılmasının kararlaştırıldığı haberinin piyasalarda yayılmasının ardından dolar / TL paritesinde beklenen ilk hareket 5.67'yi aştı. Yeni yasama yılının açılışında hükümetin Fırat'ın doğusuna yönelik verdiği mesajlar ve Suriye'nin kuzeyine ABD'den bağımsız operasyon ihtimalinin güç kazanmasıyla TL'deki kayıplar hızlandı. Dolar / TL paritesini etkileyen bu unsurlarında ardından dolarda son durum merak ediliyor.

  • 2 Ekim Çarşamba Dolar 5.7165 seviyelerinden işlem görüyor.


Dolar endeksinin küresel bazda güçlenmesiyle diğer gelişen ülke paralarıyla birlikte TL'de satış baskısı yaşanırken, jeopolitik risklerin artması Dolar/TL'de yukarı yönlü hareketi artırdı. Dolar kuru 5.73'e dayandı

3 Ekim Perşembe Euro / TL Ne Kadar Oldu?


Dün kapanışın son anlarına 1.08'li seviyelere kadar inen Euro / dolar paritesinin kısa süre sonra kendisini toparlamasıyla Euro / TL 6.25 üzerine tırmandı. Piyasaların içinde bulunduğumuz hafta ana gündem maddesi olacak gelişme perşembe günü açıklanacak olan enflasyon rakamları olarak görülüyor. Baz etkisiyle enflasyon sert düşüş ihtimali yüksek nitelendirmesi yapan ekonomi uzmanları TÜFE'nin eylül ayında 1.5 puan civarı artmasına rağmen geçen sene yaşanan kur krizi sonrası bir önceki yıl %6 üzerinde artış gösteren enflasyonun yıllık bazda tek hanelere inmesini öngörüyor. Küresel piyasalarda ise ABD-Çin ticaret görüşmeleri ile Brexit takip ediliyor.

  • 3 Ekim Perşembe Euro 6.25 seviyelerinden işlem görüyor.


3 Ekim Perşembe Gram ve Çeyrek Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?


Kapalıçarşı'da geçtiğimiz gün 24 ayar külçe altının gramı günü %0,30 artışla 270,80 liradan tamamlarken altın fiyatlarının bugün ne kadar olduğu merak edilmeye devam ediliyor. Dünkü kapanışta 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,30 artışla 270,80 liradan tamamlayan altın fiyatları bugün şu şekilde belirlendi:

  • 2 Ekim Çarşamba gram altın alış: 271,40 TL | satış: 271,45 TL

  • 2 Ekim Çarşamba çeyrek altın alış: 434,42 TL | satış: 444,27 TL

  • 2 Ekim Çarşamba tam altın alış: 1.737,70 TL | satış 1.771,65 TL

  • 2 Ekim Çarşamba Cumhuriyet altını alış: 1.779,00 TL | satış: 1.826,00 TL

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER