4.5 Saat Süren Kritik MGK Toplantısı Sona Erdi! İşte İlk Açıklamalar

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi! Toplantının ardından yayımlanan bildiride, Suriye'de güvenlik güçlerimizi ve sivil halkı hedef almaya devam eden terör saldırılarına karşı gereken ilave tedbirler alınacaktır." ifadeleri kullanıldı. İşte detaylar...

4.5 Saat Süren Kritik MGK Toplantısı Sona Erdi! İşte İlk Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaklaşık 4.5 saat süren kritik toplantının ardından milli güvenlik açısından önem arz eden iç ve dış meselelerin etraflıca ele alındığı ifade edilen bildiri yayınlandı. Bildirinin detaylarında, 2019 yılının güvenlik değerlendirmesinin yapıldığı ve 2020'de meydana gelmesi muhtemel gelişmeler ve bu kapsamda alınabilecek tedbirlerin müzakere edildiği kaydedildi.

Tüm Terör Örgütleri Masaya Yatırıldı

Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğini tehdit eden PKK, KCK, PYD, YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında MGK Kurulu'na bilgi sunulduğu belirtildi. Bunun yanı sıra Türkiye'nin güney sınırlarını koruma, sınırları ötesindeki dost ve kardeş toplulukların güvenliğini sağlama, bölgede kalıcı istikrarın sağlanmasına katkı verme konularındaki duyarlılığın altı çizildiği ifade edildi.

Söz konusu bildiride Türkiye'nin başta Suriye'de etkin olan devletler ile varılan mutabakatlara rağmen, İdlib başta olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde güvenlik güçlerini ve sivil halkı hedef almaya devam eden teröristlere karşı gereken ilave tedbirleri alma konusundaki kararlılığını bir kez daha vurgulandığı açık bir şekilde vurgulandı.

Libya ve ABD - İran Gerilimi Açıklamaları

Libya'da siyasi istikrarın ve toprak bütünlüğünün korunarak ülke sathında barış ve huzurun tesisine ilişkin Birleşmiş Milletler tarafından tanınan milli mutabakat hükümetinin desteklenmeye devam edileceği açıklandı. Ayrıca "Tüm ülkeler kalıcı bir ateşkesin tesis edilmesi çabalarını desteklemeye davet edilmiştir. Türkiye'nin, Akdeniz'deki hak ve menfaatlerinin yanında, Libya halkı ile olan 500 yıllık dostluğunun bir gereği olarak bu ülkede güven ve istikrarın hakkaniyete dayalı bir şekilde yeniden sağlanması hususunda her alanda üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceği belirtilmiştir." ifadesiyle dış güvenlik politikasında atılacak adımların altı çizildi.

Son dönemde ABD ile İran arasında yaşanan krizden duyulan endişenin dile getirildiği MGK bildirisinde, barış ve istikrarın korunması için taraflara yapılan sağduyu ve itidal çağrısı tekrarlandı. Bu krizde başka ülkelerin iki aktör arasında çatışma alanı haline getirilmesinden mutlaka kaçınılması gerektiği hatırlatıldı.

Somali ve Kudüs Açıklamaları

Somali'de meydana gelen ve aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırılarının lanetlendiği bildiride, Somali halkının yanında olduğu ifade edilirken, bölgedeki huzur, güven ve refah ortamının tesisi yönünde gerekli desteğin sürdürüleceği açıklandı.

Son olarak ABD yönetiminin Filistin ve Kudüs'e yönelik işgal, yıkım ve baskı politikalarını meşrulaştırmayı hedefleyen "ilhak planı" içinde olduğu belirtilen bildiride krizin çözümün ancak 1967 sınırları esas alınarak başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve bitişik bir Filistin devletinin kurulması ile mümkün olacağı kaydedildi.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER