9 Ekim 2019 Güncel Döviz Kurlarında Son Durum

9 Ekim 2019 güncel döviz kurlarında son durum ne, ABD Başkanı'nın açıklamalarından sonra Dolar etkilendi mi? Dolar ve Euro güncel rakamları hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

9 Ekim 2019 Güncel Döviz Kurlarında Son Durum

Serbest piyasada son yıllarda oldukça dengesiz grafik çizen Dolar / TL paritesi yatırımcılar kadar vatandaşlar tarafından da merak ediliyor. 9 Ekim 2019 Salı Dolar ne kadar oldu, sorusu da en sık telaffuz edilen soruların arasında yer alıyor. Çin ve ABD arasında devam eden ticaret savaşlarının da etkisiyle ülkelere arası kurlarda sıcak dakikalar yaşanmaya devam ediyor. Ülkemizde de dünyada olduğu gibi Dolar'ın aksine altın daha güvenli bir yatırım aracı olarak öne çıkmaya başlıyor.

Türkiye'nin Suriye'de operasyona başlayacağına dair açıklamalarda bulunan ABD kanadının ardından dün sabaha sınırlı bir yükselişle başlayan Dolar, işlemlerin hacim kazanmasıyla birlikte yükseliş trendine hızlı bir şekilde devam ediyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde açılışta 5.71 başlayarak 5.75 direnç noktasını kıran Dolar, daha sonra ABD Başkanı Donald Trump'ın twitter hesabından Türkiye ekonomisini bozguna uğratacağına dair tehdit içeren mesajıyla bilrikte Dolar'da ani bir artış yaşandı. Bu açıklamanın akabinde 5.85 seviyesini test eden Dolar / TL paritesinin yanı sıra Türkiye'nin 5 yıllık dolar CDS'i yükselerek 378 seviyesine kadar çıktı.

Gece saatlerinde Asya piyasalarında Dolar / TL seviyesinde sakin bir seyir görülürken 9 Ekim 2019 Çarşamba sabahı piyasaların açılmasıyla birlikte Dolar, 5.84 seviyesinden 5.81 seviyesine kadar gevşedi. Dolar / TL paritesinde sıcak dakikaların yaşandığı şu zamanda, Sureiye ve Doğu Akdeniz'deki stratejik gelişmeler, FED Başkanı Powell'ın açıklamaları ve ABD - Çin ticaret görüşmeleri piyasanın gündemindeki başlıca konular olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca dünyanın en çok kazandıran meslekleri nelerdir? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

9 Ekim Çarşamba Dolar Kaç TL Oldu?


Bankacılar ve analistler, Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği operasyonun ABD'nin desteği olmasa da görüşülerek yapılmasının kurda keskin bir yükselişi engellediğini vurgulasa da Dolar / TL paritesinde yaşanan hareketi tetikleyenin piyasalar kapandıktan sonraki saatlerde gelen Başkan Donald Trump ve ABD'li senatör Graham'ın açıklamaları olması dikkat çekti.

  • 9 Ekim Çarşamba Saat: 12:33

  • Dolar Alış: 5,8316 TL

  • Dolar Satış: 5,8339 TL


ABD Başkanı Trump'ın sabaha karşı yaptığı açıklamasında; "Daha önce de söylediğim gibi, eğer Türkiye benim düşünceme göre sınırını aşan bir şey yaparsa, Türkiye ekonomisini (daha önce de yaptığım gibi) tamamen yok ederim." tehdidini savurdu. Bu açıklamanın ardından ABD'li Senatör Lindsey Graham da "Türkiye, Suriye’ye girerse, yaptırım getireceğiz ve IŞİD'in yıkılmasında ABD’ye yardım eden Kürt güçlerine saldırırsa, NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapacağız." açıklamasıyla dikkat çekti.

Bu gelişmelerin akabinde ilerleyen saatlerde Pentagon, Türkiye'yi hava görev emrinden çıkardığını açıklaması Türkiye'ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu belirtmesiyle dolar kuru 5.85'i test etti. TL'nin kaybı açıklamalar sonrası yüzde 2.2'ye kadar çıktı.

En uygun faiz ile konut kredisi veren kamu bankaları haberimizi okuyabilirsiniz.Dolar Yükselişine Devam Edecek Mi?


Serbest piyasada, Suriye'deki jeopolitik risklere dönük tepkiler ve ABD - Türkiye ilişkilerindeki gidişat izlenecek. ABD Başkanı Trump sabaha karşı yaptığı açıklamasında; "Erdoğan'a, (Suriye'de) herkese saygıyla davranacağını umduğumu söyledim." dedi. Öte yandan, Fed Başkanı Powell'ın ay sonundaki Fed toplantısı öncesi konuşmaları ve ABD - Çin ticaret müzakereleri de piyasaların gündeminde. Bu gelişmeler doğrultusunda analistler Dolar / TL'de hareketli bir sürecin yaşanacağında fikir birliğine vardı.

9 Ekim Çarşamba Euro Ne Kadar Oldu?


Öte yandan dolarla birlikte Euro / TL kurunda da sıcak dakikalar yaşandı. 9 Ekim Çarşamba günü itibarıyla;

  • Euro Alış: 6,4077 TL

  • Euro Satış: 6,4108 TL

  • Değer kazanma oranı: %0,17

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER