ABD Başkanı Trump'a Azil Soruşturmasından Şok Karar Çıktı!

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, ABD Başkanı Donald Trump aleyhinde başlatılan soruşturmanın iki azil maddesini onayladı ve bu maddelerin taslağını Temsilciler Meclisi'ne gönderdi. İki madde de Meclis'te kabul edildi.

ABD Başkanı Trump'a Azil Soruşturmasından Şok Karar Çıktı!

ABD Temsilciler Meclisi, "görevini kötüye kullanma" ve "Kongre'nin işleyişine engel olma" suçlarından hakkında soruşturma başlatılan Başkan Donald Trump hakkında şok bir karara imza attı. Temsilciler Meclisi, söz konusu iki maddeyi oylamak için dün toplantı düzenledi. Söz konusu iki madde de 17 Cumhuriyetçi üyenin "hayır" şeklinde oy vermesine karşın 23 Demokrat üyenin "Evet" oyları ile kabul edildi. İki ayrı suçtan hakkında soruşturma başlatılan ABD Başkanı Donald Trump aleyhinde hazırlanan bu maddeleri içeren taslak, önümüzdeki hafta ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda bir kere daha oylanacak. Dava taslağının Meclis'ten oy çokluğu ile geçmesi halinde söz konusu maddeler Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato'ya gidecek ve orada oylanacak.

Gelecek Hafta Trump'ı Neler Bekliyor?

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'nda yapılan oylamada üyeler kendi partileri çizgisinde oy kullandı. Azil sürecinin Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamayla bu aşaması tamamlandı. Şimdi söz konusu süreçte mahkeme vazifesi görecek yani ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden alınıp alınmamasında son sözü söyleyecek olan Senato oylaması süreci başlatılacak. Noel ve Yılbaşı tatili sebebiyle  Senato'nun tatil yapmasının ardından 2020'nin ilk günlerinde Senato'daki azil yargılamasının başlaması bekleniyor.

Senato'da Cumhuriyetçi Senatörlerin çoğunlukta olduğu biliniyor. 100 üyeli Senato'da mevcut durumda 53 Cumhuriyetçi, 45 Demokrat ve iki de bağımsız üye bulunuyor. Azil kararının çıkması için salt değil, üçte ikilik bir oy çoğunluğunun olması gerekiyor. Dolayısıyla mevcut yapıya bakıldığında, Senato'da gerçekleştirilecek oylamada Donald Trump'ın azledilmesi ihtimali güç görünüyor.

Beyaz Saray'dan Azil Soruşturması Hakkında Açıklama

Adalet Komisyonu tarafından alınan kararla Başkan Donald Trump'ı haftaya genel kurulda azledilmeye bir adım daha yaklaştıran bu süreçte, söz konusu gelişmeler hakkında Beyaz Saray'dan sert ifadelerle tepki gecikmedi. Beyaz Saray sözcüsü Stephanie Grisham, "Azil soruşturması denilen bu maskaralığın utanç veren bir noktaya ulaştı" ifadelerini kullandı.

Sözcü Grisham, Başkan Trump'ın, Temsilciler Meclisi'nin kendisine karşı yürüttüğü küçük düşürme kampanyasına karşılık olarak Senato'da adil bir muamele görmeyi sabırsızlıkla beklediğini dile getirdi. Oylamadan önce Başkan Trump'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Yanlış hiçbir şey yapmadığınızda, ülkemizin tarihindeki en iyi ekonomiyi yarattığınızda, ordumuzu yeniden inşa ettiğinizde, vergileri, regülasyonları kıstığınızda, istihdan ürettiğinizde ve bunun gibi daha birçoğu varsa nasıl azledilebilirsiniz? Bu çılgınlık." ifadelerini kullanmıştı. Trump ayrıca Senato'da gerçekleştirilecek yargılama sürecinin uzun ya da kısa olmasının kendisini rahatsız etmeyeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER