Adnan Oktar ve Çetesi Twitter'da Kendini Aklama Çetesi Kurdu

Adnan Oktar Suç Örgütü'ne yönelik başlatılan soruşturma sonucunda haklarında dava açılan ve suç örgütünün elebaşı Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 167'si tutuklu 226 sanığın yargılanması devam ediyor. Oktar sosyal medyada kendini aklama planları yapıyor..

Adnan Oktar ve Çetesi Twitter'da Kendini Aklama Çetesi Kurdu

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki salında yapılan duruşmaya tutuklu sanık ve suç örgütü lideri Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu toplam 162 sanık ile avukatları katıldı. Duruşmada 29 tutuksuz sanık ile bir kısım müşteki sanıklar da salonda yer aldı. Aralarında eski Emniyet Müdürü Adli Serdar Saçan ve Fırat Develioğlu gibi isimlerin de bulunduğu müştekiler ve izleyiciler de salonda hazır bulundu. Sanıklar dün yapılan hazırlıklar çerçevesinde kendi isimlerinin yazıldığı sandalyelere oturtulurken, duruşma salonunda yer alan 1 numaralı sandalyeye elebaşı Adnan Oktar oturtuldu. Sanıklar onarlı gruplar halinde duruşma salonuna çıkarılırken, Adnan Oktar'ın yanı sıra Oktar Babuna ve Tarkan Yavaş ayrı olarak getirildi. Oktar'ın beyaz ceket, beyaz gömlek ve siyah pantolon giydiği dikkatlerden kaçmadı.

Avukatlarının Talepleri Reddedildi

Duruşmanın başlamasıyla birlikte Mahkeme Başkanı ilk olarak tutuklu sanık Adnan Oktar'ı kürsüye çağırdı ve savunmasını istedi. Oktar'ın bir avukatı, yetkisizlik itirazı olduğunu belirterek, davaya konu olan olayın Anadolu Yakası'nda gerçekleştiği, örgütün merkezi olduğu iddia edilen yerin, Oktar'ın yakalandığı yerin ve sanıkların büyük çoğunluğunun ikamet adresinin Anadolu Yakası'nda bulunduğu ifade ederek, davanın Anadolu Adliye'sinde görülmesi gerektiğini öne sürdü.

Avukat, müvekkili Adnan Oktar hakkında, daha önce FETÖ'ye yardım ettiği iddiası kapsamında başlatılan soruşturmaların hepsinin takipsizlikle sonuçlandığını, bu takipsizlik kararları kaldırılmadan müvekkiline aynı suçlamalarla dava açıldığını iddia ederek, mahkemenin dosya ile ilgili yetkisizlik kararı vermesini talep etti.

Talebin ardından görüşüne başvurulan Cumhuriyet Savcısı, sanık Adnan Oktar'ın avukatı tarafından öne sürülen talebin usul ve yasaya uygun olmadığını belirterek, yetkisizlik talebinin reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, sanık avukatının yer ve yetki yönündeki taleplerinin reddine hükmetti.

Bazı sanık avukatları da yetkisizlik ve durma kararı verilmesini talep ederken, bir kısım sanık avukatları da müvekkillerine atılı suçlamaların Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesi gereken suçlardan olduğu için 1 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan müvekkillerinin tahliye edilmesi gerektiğini savundu. Mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere müzakereye çekildikten sonra, sanık ve müşteki avukatlarının tüm taleplerinin reddine hükmettiğini açıkladı.

Sosyal Medyada Kendini Aklamaya Çalışıyor

Aralarında cinsel istismar, cinsel saldırı, şantaj, eziyet, tehdit, dolandırıcılık, kasten öldürmeye teşebbüs, rüşvet ve yolsuzluk, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma gibi pek çok farklı suç ile suçlanan Adnan Oktar ve çetesi, dava sürecinde pozitif algı yaratmak adına sosyal medya sitesi Twitter üzerinde kendini aklama çetesi kurdu. Bu sosyal medya hesapları üzerinden Adnan Oktar'ın suçsuz olduğu ve haksız yere yargılandığı algısı yaratılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER