AFAD Elazığ ve Malatya İçin Toplanan Bağış Miktarını Duyurdu

Merkez üssü Elazığ olan 6,8 şiddetindeki depremin ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını belirterek yapılan bağış miktarını da açıkladı. İşte detaylar...

AFAD Elazığ ve Malatya İçin Toplanan Bağış Miktarını Duyurdu

AFAD kurumsal internet sitesi üzerinden yapılan kamuoyu duyurusunda Elazığ ve Malatya'da arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını ve deprem bölgesindeki iyileştirme çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini açıkladı. AFAD'ın açıklamasında, "Elazığ Sivrice'de, 24 Ocak 2020 günü 20.55'de meydana gelen 6,8'lik depremin etkilerini azaltmak ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın hayatlarını normale döndürmek amacıyla, AFAD koordinasyonunda yürütülen iyileştirme çalışmaları bütün hızıyla devam etmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Enkaz Altındaki Son Kişiye Ulaşıldı

AFAD bölgedeki arama kurtarma çalışmalarının sonucunda 45 kişinin sağ kurtarıldığını ve enkaz altında kaldığı söylenen son kişiye de ulaşıldığını kaydetti. Mevcut durumda deprem bölgesinde hayatını kaybeden kişi sayısının 41'e yükseldiğini belirten AFAD, depremin ardından hastanelere başvuran 1607 vatandaşımızdan 1523'ünün taburcu edildiğini ve 84 vatandaşımızın da tedavisine devam edildiğini duyurdu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının tamamen sonuçlanmasının ardından yürütülen iyileştirme çalışmaları kapsamında bölgeye 25 bin 393 çadır ulaştırıldığını açıkladı. Bunun yanı sıra AFAD kurumsal internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamada "Depremden etkilenen vatandaşlara 50.960 kişilik sıcak yemek, 22.470 kahvaltı ve 7.000 çorba dağıtılmıştır. Şu ana kadar büyüklüğü 4'ün üzerinde 22 deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı sayısı 1.077'dir." ifadeleri kullanıldı.

AFAD Toplanan Yardımları Açıkladı

AFAD'dan yapılan kamuoyu açıklamasının devamında vatandaşlar tarafından yapılan bağışlar hakkında detaylı bilgilere de yer verildi. Açıklamada, "AFAD Başkanlığı, Elazığ Valiliği emrine 3 milyon TL, Malatya Valiliği emrine 3 milyon TL olmak üzere bölgeye toplam 6 milyon TL acil yardım ödeneği gönderdi. Ayrıca, aziz milletimizin yoğun ilgisi ile devam eden Elazığ ve Malatya Yardım Kampanyası sonucunda, banka hesaplarında 28 milyon 818 bin 800 TL, SMS sisteminde 27 milyon 233 bin 160 TL olmak üzere toplam 56 milyon 51 bin 960 TL toplandı." ifadeleri ile toplamda ne kadar yardım yapıldığı da duyurulmuş oldu.

Arama Kurtarma Çalışmaları Sona Erdi

Elazığ şehir merkezi içinde bütün enkazlarda arama kurtarma çalışmalarının sona erdirildiğini belirten AFAD açıklamasında, deprem bölgesindeki çalışmalar için bölgeye 5 bin 093 personel, 635 araç ve 22 arama köpeği sevk edildiğini, toplam 800 STK personelinin de çalışmalara katılım sağladığını belirtti. 311 tır dolusu ihtiyaç malzemesinin AFAD Başkanlığı tarafından deprem bölgesine ulaştırıldığı ifade edilen açıklamada, "Bölgeye toplam 25 bin 393 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 26 bin 62 yatak, 66 bin 751 battaniye, 4 bin 312 ısıtıcı ve 6 bin 436 adet gıda kolisi sevk edildi." denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER