AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz: İncir ve Jeotermal Siyasi Malzeme Değildir

AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz, Rıza Posacı ve Bekir Kuvvet Erim, İncirliova İlçe ziyaretinde pamuk tarlası ve incir bahçesini gezdi. Posacı, Pamukla ilgili Maliye bakanından destek isteyeceğini ifade ederken, Yavuz ise incir ile jeotermali siyasi malzeme yapmaktan kurtaracaklarını söyledi.

AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz: İncir ve Jeotermal Siyasi Malzeme Değildir

AK Parti İncirliova İlçe Teşkilatı Hüseyin Celbek’in asaleten İlçe Başkanı olması dolayısıyla Kültür Park’ta verilen kahvaltıya AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz, Rıza Posacı ve Bekir Kuvvet Erim’de katıldı. Milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı Ziraat Odası Başkanı ve ilçe yönetimi ile birlikte pamuk tarlası ve incir bahçesini ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundular. İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı’nın pamukla gerekli çalışmaların yapılmasını isteyerek, “Pamukta bir taban fiyat oluşacak diye 15 günden beri bir beklentimiz vardı. Bu beklentimiz gerçekleşmedi. Tabiî ki burada vakilimizin dediği gibi çiftçi olarak maliyetleri biraz düşürmemiz gerekiyor. Ama hükümetinde bizlerin yanında olması lazım. Geçen yıl kilosunu 15 liraya çekirdek aldık. Bu yıl 25 lira oldu. Pamuk 3 lira, çekirdeğin kilosu 25 lira. 30 liraya aldığımız ilaç 75 lira oldu.  8-10 liralık gübreler 67 lira oldu. Bunların denetimlerinin biraz daha takibini yaparak önüne geçemezmiyiz. Bunların yükselme nedenleri neden” diye AK Partili Milletvekili Rıza Posacıya sordu.


“MALİYE BAKANINDAN DESTEK İSTEYECEĞİZ”


Maliye Bakanından ek destek isteyeceklerini belirten Rıza Posacı, “Şimdi pamuk fiyatlarında ciddi anlamda düşüş yaşandı. Bununla ilgili Tarım ve Orman Bakanıyla görüştüm. Daha öncede Ticaret Bakanıyla görüşmüştüm. Her iki bakan ile görüşerek buraya geldim. Çarşambanın gelişi Perşembeden belidir. O günlerden bu günleri tahmin ettik. Biz bu sıkıntıları anlattık ama tabiî ki, Tarım ve Orman Bakanın belli bir bütçesi var. Bu bütçeyle ne yapılabilir konuşuldu. Bu saatten sonra yapılacak şey Maliye Bakanından ek kaynak olarak pamukçuya destek sağlamak olacak. Pamuk bu fiyatlarla bu maliyetlerle çiftçiler ciddi sıkıntı yaşayacak. Pamuktan kaçış diğer ürünlerinde dengesini bozar. Pamuk tarımın kalsiyumunu düzenleyen bir bitkidir. Katma değer olarak ta birçok sektöre ham madde olan bir bitkidir. Önümüzde bir kampımız var. Konuyla ilgili Maliye ve Tarım ve Orman Bakanımızdan destek isteyeceğiz” dedi.“İNCİR VE JEOTERMALİ SİYASİ MALZEME OLMAKTAN KURTARACAĞIZ”

İncirin Aydın için öneminin büyük olduğuna değinen MKYK Üyesi Metin Yavuz, “Bildiğiniz gibi geçen hafta dünyanın gözü Ankara’daydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirvedeyken, Putin ve Ruhaniye, Aydın inciri ikram etti. Bu Türkiye gündeminden ziyade dünya gündemine oturdu. Cumhurbaşkanımıza ben Aydın’daki incir üreticilerimiz adına bir teşekkürde bulundum. İncir Aydın için önemli bir ürün. Aydın’ın ihracatı yaklaşık 750 milyon dolar civarında. Bunun 300 milyon doları ise incirden elde ediliyor. İncir son günlerde gündeme çok geliyor.Jeotermalle ilgili sıkıntılar olduğunu ve zararlı olduğu yönündeki kanıtlanmamış bir olay var. Her ne hikmetse son 10 yılın en verimli yılını yaşamaktayız. Kalitenin de yüksek olduğu bir sezondayız. Görsel olarak jeotermalin incirle bir ilgisi yok. Tam incir hasadı zamanı jeotermal konusunu gündeme getirdikleri zaman incir üreticisine fiyat açısından büyük zarar veriyor. Bazı konuları zamanında konuşmak lazım. Jeotermalle ilgili buraya gelmeden önce Çevre ve Şehircilik Bakanımızın yanına gittik.

Jeotermalin zararlımı değil mi konusuyla ilgili bir kurumun araştırma yapmasını ve bunu da kamuoyuna anlatmamız gerektiğini söyledik. Bakan hemen konuyla ilgili çalışmayı başlattı. Yılsonu itibariyle bütün detaylarıyla evet jeotermalin incire zararı vardır, insana zararı vardır, bitkiye zararı vardır veya yok turu ortaya çıkaracak. İnciri ve jeotermali siyasi malzeme olmaktan biz bu yıl ortadan çıkartacağız. Biz bunu nasıl daha fazla katma değere dönüştürürüz devletin kurumlarıyla da ne yapabilirsizin acil olarak toplantılarını ve eğitimlerini yapmamız gerekiyor. Buradaki amaç asil olan üreten çiftçimiz. Çiftçi üretmezse tüccarda olmaz. Sistemle ilgili bir sıkıntı var. Biz bunu çözmemiz lazım. İnciri ucuza elde etmek isteyen bir kesim var. Ticaret yaparak biraz daha fazla kazanacak. Ama bu ürün önemli ürün her yerde yetişen bir ürün değil. İncirin değerinde satılmasıyla ilgili ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER