AK Parti’den Flaş Asgari Ücret Açıklaması

Asgari ücretlileri yakından ilgilendiren resmi açıklama AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yapılan açıklamaları eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın açıklamalarına karşılık verdi. İşte detaylar…

AK Parti’den Flaş Asgari Ücret Açıklaması

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücret tespit komisyonundan gelen haberlere dikilmiş durumda. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesine çok kısa bir zaman kala, asgari ücret tespit komisyonunun işçi temsilcileri ile yaptığı görüşmelerden çıkacak asgari ücret zammı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde asgari ücret tespit komisyonunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yapmış olduğu açıklamayı eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın sözlerine yanıt veren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bakanlığın işçi ve işveren kesiminin kendi pozisyonunu görüşmeler sırasında açıklamasının gayet doğal olduğunu söyledi.

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Asgari Ücret Yanıtı

 “Çeşitli belgelerde, çeşitli siyasi süreçlerde, müzakere zeminlerinde ortak bir noktada çözüm bulunmasıyla ilgili bir yaklaşım var. Bakanlığın yaklaşımı da burada, sosyal taraflarla bütün bu hadisenin bileşenleriyle mümkün olan bu azami noktaları yakalayabilmek.” açıklamasında buluna Ömer Çelik, komisyonun görüşmelere devam ettiğini, geçmişte de görüldüğü üzere hiç kimsenin dediğinin tam olarak olmadığını kaydetti. Tarafların optimum bir nokada, herkes için faydalı olan bir noktada sistemin sürdürülebilir olması açısından mutabakatla gerçekleştirileceğinden umutlu olduğunu belirten Çelik, “Şu anda bakanlığımızın da bu konuda büyük bir hassasiyet gösterdiğini biliyorum. Mümkün olan en iyi mutabakatı aramak, belli bir diyalogla bu noktaya ulaşmak şeklinde.” açıklamasında bulundu.

“Bizim Yaklaşımımızı Ortaya Koymamız Doğru Olmaz”

Türkiye’de milyonlarca asgari ücret ile çalışan vatandaşı yakından ilgilendiren resmi açıklamada AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın 2 bin 578 TL’nin altında bir miktar için asgari ücret masasına oturmayacaklarını açıklaması hakkında “Ekonomik gündemlerle ilgili kendi çalışmamızı sürdürüyoruz. Çeşitli rakamların tespit edilme konusu bakanlık, işçi ve işveren gibi bileşenler arasında gerçekleşebilecek bir konu.” ifadesini kullandı. Bu tür bir müzakere sürecinde AK Parti’nin önerisini beyan etmek gibi bir yaklaşımın doğru olmayacağını vurgulayan Çelik, “Asgari ücretin belirlenmesi 3 tarafın kendi aralarındaki diyaloğu ile varılacak bir mutabakata bakar.” şeklinde açıklama yaptı.

2020 Asgari Ücret Zam Oranı Tahminleri

Enflasyon rakamları baz alınarak 2020 yılı asgari ücret tutarına yapılacak olan zammın asgari ücretin yüzde 12 ile 17’si arasında olacağı tahmin ediliyor. 2020 yılı asgari ücreti için yüzde 12 oranında zam yapılması durumunda asgari ücret ile çalışanların aylık maaşları 2 bin 262 lira olacak. Asgari ücrete 2020 yılı için yüzde 17 zam yapılması durumunda asgari ücret ile çalışanların asgari ücret maaşları 2 bin 363 lira olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER