Almanya Nitelikli İşçi Arıyor! Merkel’den Kalifiye İşçi Alımı Açıklaması

Almanya’da nitelikli işçi arayışı devam ediyor. Başbakan Angela Merkel konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Almanya’nın nitelikli işçiler için diğer ülkelere kıyasla daha çekici koşullar sunması gerekir.” ifadelerini kullandı. İşte detaylar…

Almanya Nitelikli İşçi Arıyor! Merkel’den Kalifiye İşçi Alımı Açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de bulunan Başbakanık binasında ülkenin son dönemdeki güncel meseleleri arasında yer alan kalifiye iş gücü açığı konusunda bir zirve düzenledi. Başbakanlıkta düzenlenen zirveye, işçi sendikaları, iş adamları, sektör temsilcileri, eyalet yönetimleri ve ilgili bakanlıkların yetkilileri katıldı. Başbakan Angela Merkel zirveden sonra basın toplantısı düzenledi. Ülkenin son yıllarda ciddi gündem meselelerinden biri haline gelen nitelikli işçi açığı hakkında dikkat çekici ifadeler kullanan Angela Merkel, sorunun çözümü için gerekli gördüğü faktörleri de kamuoyuna duyurdu.

“Nitelikli İşçi Alanında Rekabet Var”

Zirveden sonra kameralar karşısına geçen Almanya Başbakanı Angela Merkel, dünyada kalifiye işçi açığını kapatmak için arayışlarda bulunan ülkenin sadece Almanya ile sınırlı olmadığını belirterek profesyonelleri istihdam etme konusunda büyük bir rekabet olduğunu söyledi. Almanya’da çok sayıda şirketin nitelikli işçi bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade eden Merkel, bu sorunun çözülmemesi halinde bazı şirketlerin ülkedeki tesislerini kapatıp gidebileceklerine dikkat çekti.

“AB Dışı Ülkelerden Nitelikli İşçi Alınmalı”

Almanya hükümetinin bu doğrultuda iş dünyası ile yakından temasta bulunarak iş birliği ile nitelikli işçi bulma sorununu çözmeyi hedeflediğini anlatan Merkel yaptığı basın açıklamasında, “Almanya'nın nitelikli elemanlar için diğer ülkelere kıyasla daha çekici koşullar sunması gerekir.” ifadelerini kullandı. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da nitelikli iş gücü açığın kapatmak adına bu alanda daha fazla uzmanlık eğitimleri vereceklerini duyuran Merkel, bu adımların iş gücü açığını kapatmada yeterli olmayacağını belirterek “Almanya AB dışı ülkelerden de nitelikli işçi almalı” dedi.

“Proje Planlamaları Devam Ediyor”

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ardından düzenlenen basın toplantısında söz alan Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanı Peter Altmaier de nitelikli iş gücü konusunda federal hükümetin ve Alman iş dünyasının Brezilya, Hindistan ve Vietnam’da pilot projeler planladıklarını kaydetti.

Öte yandan düzenlenen kalifiye iş gücü zirvesine katılan Dışişleri Bakanı Heiko Maas da “Bugün Alman hükümeti, nitelikli işçi sıkıntısını ortadan kaldırmak için ciddi olduğunu gösteriyor” ifadeleriyle sorunun en yakın zamanda çözüme kavuşturulması için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Aşırı Sağcı AFD, Yabancı İşçi İstemiyor

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin raporuna göre Alman şirketlerin yarısından fazlası, sektörde krize neden olan nitelikli işçi açığını kendileri için en büyük risk olarak görüyor. Öte yandan İslam karşıtı aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi (AFD) eş başkanı Alice Weidel ise hükümetin nitelikli iş gücü politikalarına karşı olduğunu vurgulayarak “Yurt dışından nitelikli işçilerin getirilmesi, göç ve sosyal refah sistemleri sorununu daha da artıracak.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER