Ankara Valiliği'nden Açıklama! Pazartesi ve Salı Günü F-16'lar Test Uçuşu Yapacak

Ankara Valiliği'nden başkentlileri yakından ilgilendiren bir kamuoyu duyurusu yayınlandı. Pazartesi ve salı günleri F-16 ve diğer hava araçlarının yüksek ve alçak irtifada test uçuşları yapılacağı duyuruldu. İşte detaylar...

Ankara Valiliği'nden Açıklama! Pazartesi ve Salı Günü F-16'lar Test Uçuşu Yapacak

Ankara Valiliği tarafından yapılan yazıklı açıklamada, Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen bazı proje ve uygulamalar kapsamında Valiliğin bilgisi ve izni dahilinde iki gün süreyle test uçuşları gerçekleştirileceği bildirildi. Söz konusu açıklamada Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-16 savaş uçakları ve diğer hava araçları ile yapılacak olan yüksek ve alçak irtifa test uçuşlarının vatandaşlar için herhangi bir tedirginliğe yol açmaması istendi.

F-16 Savaş Uçakları Kaç Desibel Ses Çıkarır?

Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde yer alan F-16 savaş uçaklarının alçak irtifada çıkardığı sesin şiddeti merak ediliyor. Eskişehir ve Diyarbakır'da günün farklı saatlerinde sürekli uçuş gerçekleştiren jetlerin çıkardığı gürültüden şikayetçi olan vatandaşlar için F-4 ve F-16 savaş uçaklarında gürültü ölçümü yapıldı. Buna göre F-16 savaş jetlerinin çıkardığı gürültü düzeyi Avrupa Birliği'nin belirlemiş olduğu standartların altında yani 130 desibelden düşük çıktığı belirlendi.

F-16 Fighting Falcon Savaş Uçağının Özellikleri Nelerdir?

Dünyada hala kullanılmakta olan savaş uçakları arasında en çok üretilen ikinci savaş uçağı olma unvanını elinde bulunduran F-16 Fighting Falcon, Türkçe adıyla "Savaşan Şahin" vatandaşlarımızın da sık sık duyduğu jetler arasında yer alıyor. Ancak vatandaşların Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli savaş gücü araçları arasında gösterilen bu jetler hakkında çok az bilgiye sahip olduğu biliniyor. İşte F-16 Fighting Falcon savaş uçaklarının bilinmesi gereken özellikleri...

F-16 tipi savaş uçakları 1978 yılında ilk üretildiği tarihten itibaren havadaki kabiliyet ve başarıları ile hala Avrupa ve NATO ülkelerinin hava kuvvetlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. 1974 yılında üretimine başlanan F-16 Savaşan Şahin jetleri, 1978 yılından itibaren gökyüzünde görülmeye başlanmıştır. Üretim başlangıcından günümüze 4500 adetten fazla üretilmiştir. Bu uçaklar her yıl yapılan güncelleme ve geliştirmeler ile birlikte hala aktif bir şekilde kullanılabilirliğini sürdürmektedir.

ABD merkezli Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen bu uçaklar, günümüzde yerini daha güncel versiyonlarına bırakmaya ve çok sayıda ülkenin envanterinden emekliye ayrılmaya başlamıştır. Üreticisi ve ihracatçısı ABD dışında F-16 Fighting Falcon savaş uçakları dünyada 24 farklı ülkenin hava kuvvetlerinde aktif olarak kullanılmaktadır.  Türk Silahlı Kuvvetleri de önümüzdeki yıllardan itibaren F-16'ların yerine yine ABD üretimi F-35 savaş jetlerini envantere yerleştirmeyi planlamaktadır.

F-16 tipi savaş uçakları avcı bombardıman uçağı olarak bilinmektedir. Manevra kabiliyeti yüksek olan uçak 9G sınırına kadar dayanabilen ilk avcı uçağıdır. Bunun yanı sıra uçuş kontrol mekanik sistemi elektronik olarak yönetilen ilk uçaktır. Ülkemizde kullanılan modelleri F-16C ve F-16D’dir.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER