Annelere Müjde! 10 Bin Kişi Ayda 650 TL Ödeme Alacak

Çalışan SGK'lı annelere ayda 650 TL devlet kreş desteği geliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kadın istihdamını artırmaya yönelik projenin detaylarını açıkladı. Devlet destekli projeye göre iki yıl boyunca ödenecek maaşlar sayesinde anneler çocuklarını kreşe güvenle emanet edebilecek ve böylelikle iş hayatlarına daha çabuk dönebilecekler. İşte çalışan SGK'lı annelerin kaçırmaması gereken ayda 650 TL devlet kreş desteği projesi ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Annelere Müjde! 10 Bin Kişi Ayda 650 TL Ödeme Alacak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk annelere kreş desteği projesinin ilk olarak 7 pilot ilde uygulanacağını kamuoyuna duyurdu. 15 Ekim 2019 Salı günü saat 14:00 itibarı ile başvuruların başladığı belirtilen SGK'lı çalışan annelere kreş desteğinde ilk başvuruda bulunan 13 bin anneye tek seferlik 650 lira destek de sağlanacak. Annelere 650 TL kreş desteği nasıl alınır, başvurular nasıl yapılır?

SGK'lı Çalışan Anneler Yararlanabilecek

Çalışan annelere büyük mali destek projesi gündeme geldi. Milyonlarca SGK'lı çalışan anneleri ilgilendiren projede son karar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından duyuruldu. Kadınlara yönelik istihdamı artırmak amacıyla uygulanamaya geçirilen projede çalışan annelere aylık 650 TL maaş bağlanacak. Başvuruda bulunup bu mali yardımdan yararlanmaya hak kazanan anneler 2 yıl boyunca ayda 650 TL kreş desteği alacak.

İlk etapta 7 pilot ilde uygulanacak proje kapsamında yardımlar toplamda 169 milyon lirayı bulacak. Projeye ön kayıt işlemleri 15 Ekim 2019 Salı günü saat 14:00 itibarıyla başladı. SGK'lı çalışan annelere kreş yardımı projesi başvuru şartları nelerdir?

Projeye Başvuru Şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu, 0 - 60 aylık çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen, sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına yönelik hazırlanan projede bu şartları taşıyan belirli sayıdaki anneye 2 yıl boyunca ayda 650 TL mali yardım yapılacak.

"Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" adıyla hayata geçirilen uygulamadan yararlanabilecek kişileri Bakan Selçuk şu şekilde duyurdu: "0 - 60 aylık çocuklarını Bakanlığı'mız ya da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan anneler yararlanacak"

Hangi İllerde Uygulanacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk dün itibarıyla başvurularını resmen başladığı "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" kapsamında ilk etapta uygulamanın yapacağı illeri de açıkladı. Bu iller:

  • İstanbul

  • Ankara

  • Antalya

  • Bursa

  • İzmir

  • Malatya

  • Elazığ


olarak belirlendi. Mali desteğe başvuruda  bulunan ilk 13 bin anneye tek seferlik olmak üzere 650 TL kırtasiye desteği sağlanacağını da duyuran Bakan Selçuk, proje kapsamındaki yardımların toplamda 169 milyon lirayı bulacağını belirtti. Başvurular bakanlığın web sitesi üzerinden e-devlet şifresi ile yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER