AÖF Kayıt Yenileme: AÖF Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Son Dakika! Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerini yakından ilgilendiren AÖF kayıt yenileme işlemleri 7 Ekim Pazartesi günü itibarıyla resmen başladı. AÖF kayıt yenileme: AÖF kayıt işlemleri nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir? Yazımızdan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

AÖF Kayıt Yenileme: AÖF Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açıktan üniversite eğitimlerine devam eden her yaştan öğrencilerin en çok merak ettiği AÖF kayıt yenileme işlemleri nasıl yapılır? İnternet üzerinden başvuru ile başlatılan işlemlerde, kayıt yenileme işlemlerini tamamlamak isteyenlerin ilgili banka şubelerine ödemesi gereken AÖF harç ücretlerinin yanı sıra ödeme kanalları da kamuoyuna ve öğrencilerin bilgisine sunuldu. İşte detaylar...

Anadolu Üniversitesi yeni eğitim yılı çalışma takvimine göre AÖF kayıt yenileme işlemi 7 Ekim 2019 tarihinde başladı. 18 Ekim 2019 tarihine kadar devam ederek bu tarih itibarıyla sona ereceği ön görülen Anadolu Üniversitesi açık öğretim fakültesi kayıt yenileme işlemlerinin nasıl yapılacağı ve harç ücretlerinin ne kadar olacağı da merak konusu haline geldi.

Ayrıca öğrenci yardım parası nasıl alınır? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

AÖF Kayıt Yenileme Harç Ücretleri Ne Kadar Oldu?


Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenen ve staj / uygulama dersi bulunmayan eğitim programlarında okuma hayatlarına devam eden öğrencilerin ödemesi gereken harçlar 220,00 TL olarak belirlendi. Öte yandan tekniker unvanı verilen programlarda eğitimine devam eden öğrencilerin ilgili banka şubesine yatırması gereken dönem öğretim gideri tutarı ise 240,00 TL olarak açıklandı.

7 Ekim - 18 Ekim 2019 tarihleri arasında devam eden AÖF kayıt yenileme işlemlerinde belirlenen tutarları, Dönem Öğretim Gideri adı altında ilgili bankalara yatırmayan öğrencilerin sınavlara giremeyeceği açıklandı. Bu sebeple öğrencilerin pasif duruma düşmemesi için AÖF kayıt yenileme işlemleri sırasında bu tutarları bankalara yatırmaları gerekmektedir.

AÖF Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?


Açık öğretim fakültesinde eğitimlerine devam etmek isteyen öğrencilerin kayıt yenileme işlemlerinde öncelikle aof.anadolu.edu.tr web adresi üzerinden ders seçimi işlemlerini yapması gerekmektedir. Temel anlamda ders seçimini üç aşamaya ayırırsak bu aşamaları şu şekilde açıklamak faydalı olacaktır:

  1. Aşama: aof.anadolu.edu.tr adresinde bulunan Kayıt otomasyonu bağlantısı ile Kayıt Yenileme linkine tıklanması gerekmektedir. Bu alanda açılan ekranda T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz talep edilmektedir.

  2. Aşama: T.C. kimlik numarası ve AÖF şifreniz ile giriş yaptıktan sonra bu aşamada ders seçim işlemi yaparak, bu eğitim döneminde alacağınız ya da bıraktığınız dersleri seçip işaretlemeniz gerekmektedir.

  3. Aşama: Son aşamada ise yaptığınız ders seçim işlemini onaylamanız talep edilmektedir. Bu noktaya dikkat edilmesi önemlidir, çünkü ders seçimini onaylamadığınız takdirde, ders seçim işlemleriniz geçersiz sayılacaktır.


Ders seçiminde kendi isteklerine göre değişiklik yapan öğrencilerin, en son onayladığı ders seçimi geçerli olacaktır ve ödeme bilgileri de bu ders seçimine göre oluşacaktır. Ödeme bilgileri öğrencinin üzerine aldığı ders sayısına ya da bıraktığı derslere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ders seçimini tamamlayan öğrenciler, son olarak belirlenen dönem öğretim gideri tutarını ilgili banka şubelerine ya da ATM'lerden yatırarak kayıt yenileme işlemlerini tamamlayabilirler.

KYK yurt başvuru sonuçları için yazımızı inceleyebilirsiniz.

AÖF Kayıt Yenileme Ücreti Nereden Ödenir?


AÖF kayıt yenileme ücreti ödeme yapmak isteyen öğrenciler, ders seçiminden sonraki ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirebilirler. Ziraat Bankası tarafından AÖF öğrencilerine sunulan ödeme kanalları ise şunlardır:

  • Kredi Kartı/Banka Kartı ile Ödeme (Ders seçiminizi yaptıktan sonra herhangi bir bankanın kredi kartı/banka kartı ile online ödeme yapabilirsiniz. Ancak, kayıt tarihinin son günü provizyon işlemleri nedeni ile kredi kartı/banka kartıyla ödeme yapılamayabilir.)

  • İnternet Bankacılığı ile Ödeme

  • ATM’den Ödeme (Kartlı/Kartsız)

  • Mobil Bankacılık ile Ödeme

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER