Araç Sahipleri Dikkat! Yılbaşına Kadar Yaptırmayana 3 bin 790 Lira Ceza Uygulanacak!

1 Ocak 2020 itibarıyla egzoz gazı ölçümünü yaptırmayan araçlar, trafikte otomatik olarak tespit edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın geliştirdiği Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi ile ölçüm yaptırmayan araçlara ceza yağacak...

Araç Sahipleri Dikkat! Yılbaşına Kadar Yaptırmayana 3 bin 790 Lira Ceza Uygulanacak!

Egzoz Gazi Emisyon Denetim Sistemi yeni yıldan itibaren Ankara'da, yılın ilk altı ay içinde de tüm Türkiye'de uygulanmaya başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilen sisteme göre egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırması gerektiği halde yaptırmayan araçlar trafikte otomatik olarak saptanıp cezai işleme tabi tutulacak. Yılbaşından itibaren başlamak üzere, egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine uygulanacak idari para cezası 1895 liraya, standart kurallara aykırı emisyona sebep olan motorlu araç sahiplerine uygulanacak ceza bedeli ise 3 bin 790 liraya kadar çıkacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, egzoz gazı emisyon ölçüm süresi gelen araç sahiplerine, yıl sonuna kadar ölçümlerini yaptırması uyarısında bulundu.

Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan yeni sisteme göre yılbaşından itibaren egzoz ölçümü yaptırmayan araçlara ceza yağacak. Egzoz gazı emisyon ölçüm testine girmeyen araçların trafikte otomatik olarak saptanıp cezai işlemin uygulanacağı Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Ankara'da altı ay içindeyse tüm Türkiye genelinde hayata geçecek.

Araç sahipleri dikkat! Bu yıl, egzoz gazı emisyon ölçüm süresi gelen araç sahiplerinin yeni uygulama ile birlikte artacak cezayla karşı karşıya kalmaması için araçlarının egzoz gazı emisyon ölçümlerini yıl sonuna kadar yaptırması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, araç sahiplerini bu konu hakkında bakanlığın internet sitesi üzerinden yayınlanan duyuru ile uyardı. Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Çevre Kanunu'nun 20. maddesi gereğince yönetmelikte belirlenmiş olan trafiğe kayıtlı araçların egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırması gerekiyor.

Her Yıl 11 Milyon Aracın Yaptırması Gerekiyor

Elde edilen verilere göre Türkiye'de trafiğe kaydı bulunan 23 milyon 44 bin araçtan yaklaşık 17 milyon 500 bin adedi egzoz emisyon ölçümüne tabi tutuluyor. Bu araçların ticari otomobiller hariç,ilk 3 yaştan sonra iki yılda bir araç muayene istasyonlarında periyodik ölçüme tabi olduğu için her yıl 11 milyon aracın egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekiyor. Bu verilerin ışığında geçtiğimiz yıl 8 milyon 545'in aracın egzoz gazı emisyon ölçümü yapılırken, yükümlülüğü bulunan yaklaşık 1 milyon 400 bin araç sahibinin ölçüm yaptırmadığı kayıtlara geçti.

Ölçüm Yaptırmayana Ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen, kış şartlarında ısınmadan kaynaklanan hava kirliliği ile etkisini çok daha belirgin eden motorlu taşıt kaynaklı kirliliği önlemek için geliştirdiği Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi (EGEDES), 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Ankara'da, 6 ay içinde de Türkiye'de hayata geçecek.

Yılbaşından itibaren ölçüm yaptırmayan araç sahiplerine 1895 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 790 lira ceza uygulanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER