Artık WhatsApp Üzerinden Alışveriş Yapabileceksiniz

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca kullanıcısı buluna popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta artık alışveriş yapılabilecek. WhatsApp uygulamasını alışveriş amaçlı kullanmak isteyenler için yeni dönem başlıyor…

Artık WhatsApp Üzerinden Alışveriş Yapabileceksiniz

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma, görüntülü konuşma uygulaması WhatsApp, çağın gerekliliklerine göre düzenli olarak güncellenmeye devam ediyor. Ülkemizde de hemen hemen bütün akıllı telefon sahiplerinin mutlaka kullandığı mobil uygulamalardan biri olan WhatsApp’ta yeni bir dönem başlıyor. Artık kullanıcılar WhatsApp uygulaması üzerinden de kredi kartlarını kullanarak alışveriş yapabilecek.

Küçük İşletmeler İçin Özel Olarak Geliştirildi

Anlık mesajlaşma ve görüntülü, sesli konuşma işlemlerine imkan veren WhatsApp uygulaması artık küçük işletmelerin ürünlerini satabildiği bir platform haline de gelecek. Bazı ülkelerdeki küçük işletmeler, ürünlerini sosyal medyadan göstermekle kalmıyor ve onları sosyal platformlardan satıyor. Buradan hareketle alışveriş özelliğini geliştiren WhatsApp, mobil uygulama üzerinden kolaylıkla satış yapmayı sağlayacak işlevsel özelliklerini ortaya çıkardı.

WhatsApp Business adı verilen mobil uygulama versiyonunda yer alan kataloglar, resmi web sitesi bulunmayan küçük ölçekli işletmeler ve girişimciler için bir sanal mağaza oluşturmak amacıyla kullanılabilecek. Yani WhatsApp, artık herhangi bir web sitesine yönlendirme olmadan, doğrudan uygulama üzerinden ürün ya da hizmet satın almaya izin verecek.

WhatsApp uygulaması üzerinden satış yapan firmalar, genel olarak müşterilerine ürünlerinin katalog resimlerini ya da web sitelerinin adreslerini defalarca göndermek zorunda kalıyorlar. Her müşterisine ayrı ayrı ürün fotoğrafları ve açıklaması yapmak zorunda kalan küçük işletmeler ve girişimciler için WhatsApp Business özelliği sayesinde tüm bu sorunların yaşanması artık ortadan kalkıyor. Müşterilerin herhangi bir mesajlaşmaya girmeden, diyalog yaşamadan direkt olarak hangi ürünün ne kadar fiyatı olduğunu öğrenebileceği hatta direkt olarak WhatsApp mobil uygulaması üzerinden sipariş verebileceği sistem yakında Türkiye’de de aktif olacak.

WhatsApp Business ile Kolay Alışveriş Yapılacak

WhatsApp Business uygulamasının yeni işlevi, işletmelerin ya da girişimcilerin satışa çıkardığı ürünlerin fotoğraflarını, fiyatlarını ve açıklamalarını liste şeklinde müşterilerine sunmalarına izin veriyor. Bunun için kullanıcıların yani müşterilerin WhatsApp Business uygulamasını indirmelerine ya da bu uygulamaya sahip olmaları gerekmiyor. Bu sayede girişimciler ve kendilerine ait web sitesi bulunmayan küçük işletmeler, internet sitesi açma derdi gibi maliyetli araçlara gerek duymadan doğrudan WhatsApp üzerinden sipariş alıp, ürünlerini komisyon ödemeden bağımsız olarak satabilecekler.

WhatsApp Business mobil uygulamasında katalog işlevi şu ant itibarıyla Brezilya, Almanya, Hindistan, Endonezya, Meksika, İngiltere ve ABD’de hem Android hem de iOS platformlarına uyumlu bir şekilde kullanılıyor. Uygulamanın alışveriş yapma imkanı veren yeni işlevinin dünyanın geri kalanına yakında geleceği öğrenildi. Türkiye’de de bir sonraki güncellemeden itibaren WhatsApp Business stabil bir şekilde kullanılmaya başlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER