ATSO Başkanı Çetin Enflasyon Verilerini Değerlendirdi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (

ATSO Başkanı Çetin Enflasyon Verilerini Değerlendirdi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül Ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. "Enflasyonun tek haneye düşmesinin beklentileri olumlu etkilemesinden memnuniyet duyuyoruz." açıklamasında bulunan Çetin, ekonominin halen yüksek büyüme-düşük enflasyon dönemine girecek yapısal durumda olmadığına dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) önden yüklemeli faiz indirim kararlarında ihtiyatlı olması gerektiğini kaydeden ATSO Başkanı Çetin, enflasyon verilerine yönelik dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2019 Eylül ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE'de %0,99, Yİ-ÜFE'de %0,13 , yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %9,26, yurt içi üretici fiyatlarında %2,45 olduğunu hatırlatan Çetin, yıllık enflasyonun, enflasyonun %24-25 düzeyine çıktığı 2018 Eylül ve Ekim aylarından itibaren hesaplanmasına dayalı olan baz etkisiyle tek haneye düşmesi bekledikleri bir durum olduğunu söyledi.

Yerli üretim taşıt kredisi kampanyasına 2 yeni katılım yazımızı inceleyebilirsiniz."Merkez Bankası İhtiyatlı Olmalı"


Üretici fiyatlarındaki düşüşte baz etkisinin yanı sıra küresel ekonomideki durum, emtia fiyatlarının düşmesi, döviz kurlarındaki yatay seyir ve ekonomideki durgunluğun rol oynadığına dikkat çeken ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, gıda, demir çelik grubunun ÜFE'yi düşürücü etki yaptığını belirtti. Fakat diğer bir yandan enerji grubu ve elektrik zamlarının da enflasyonda yükseltici etki yaptığını aktaran ATSO Başkanı, bu zamların önümüzdeki dönemde tüketici fiyatlarına yansıma potansiyelinin bulunduğunu hatırlattı.

ATSO Başkanı Davut Çetin açıklanan enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye ekonomisinin durgunluk-yüksek enflasyon döneminden çıktığını, fakat henüz yüksek büyüme-düşük enflasyon dönemine girecek yapısal durumda olmadığını söyledi. Nihai neticede enflasyonun tek haneye düşmesinin beklentileri olumlu etkilemesinden memnuniyet duyduklarını, ancak enflasyonla mücadelede rehavete kapılmamak gerektiğini bir kez daha dile getiren Çetin, bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) önden yüklemeli faiz indirimlerinde artık ihtiyatlı olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Dolayısıyla önden yüklemeli faiz indirimlerinde bu andan itibaren ihtiyatlı olunması gerektiğine dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, 2018 yılında yapılan hatayı aynen tekrarlamamak gerektiğini, bu kapsamda Merkez Bankası'ndan ölçülü faiz indirimi yapmasını, bankaların faiz ve komisyon marjlarını düşürme çabalarının devamını, ekonomi yönetiminden kamuda ve sektörlerde vergi ve diğer verimlilik reformlarını hızlandırmasını beklediklerini vurguladı.

Ayrıca Volkswagen’in yatırımı ülkemize olan güvenin göstergesi haberimizi okuyabilirsiniz.

Batı Akdeniz Bölgesinin Enflasyonu Türkiye Ortalamasının Üzerinde


Bölge verilerine ilişkin düşüncelerini de paylaşan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Batı Akdeniz'de TÜFE oranının aylık %1,13, dokuz aylık %9,34 ve yıllık bazda %9,60 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti. Çetin yaptığı bölgesel değerlendirmede enflasyon verilerinin aylık, dokuz aylık ve yıllık bazların tümünde Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunun açık ve net biçimde görüldüğünü kaydetti. "Bu oranlara göre bölgemiz, 26 bölge arasında aylık bazda 5.sırada, dokuz aylık bazda 3. sırada, yıllık bazda ise 13. bölge konumunda yer almıştır." açıklamasında bulunan Başkan Çetin, Batı Akdeniz bölgesinde ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre sırasıyla en yüksek artışın %6,26 oranı ile giyim ve ayakkabı sektöründe olduğunu açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER