Aydınlı Çiftçi Organik İncir Üretiyor

AYDIN’ın en büyük geçim kaynaklarından olan incir üreticiden tüketiciye organik olarak ulaşıyor.  Üreticiler organik olan ürünle organik olmayan ürün arasında çok büyük fark olduğunu ifade ederek, incirlerin tamamen doğal ortamda hiçbir kimyasal gübre kullanmadan üretildiğini söyledi.

Aydınlı Çiftçi Organik İncir Üretiyor

Aydın-İzmir Karayolu kenarında kendi ürettikleri incirleri açtıkları sergilerde satarak geçimlerini sağlayan üreticiler organik ürünle organik olmayan ürün arasında çok büyük lezzet farkı olduğunu ifade etti. İncir bahçelerinde sadece hayvan gübresi kullanan üreticiler hiçbir kimyasal gübre kullanmayarak ürünlerin organik ürün olduğunu ve tüketicilerin rahatlıkla güvenerek alıp yiyebileceklerini söyledi.


“KİMYASAL GÜBRE TOPRAĞI ÖLDÜRÜYOR”


Tamamen doğal ortamda organik incir yetiştirdiğini belirten Halil Saydam (50), “30 yıldan beri yol kenarında kendi ürettiğim taze ve kuru organik inciri satarak geçimimi sağlıyorum. Evimin ekmeğini buradan kazandığım parayla çıkarıyorum. Ürünlerin tamamı kendi incir bahçemden organik olarak yetiştiriyorum ve burada satıyorum. Organik tarıma da kayıtlıyım, ben yaz kış buradayım. Tüketiciler gönül rahatlığı ile alıp yiyebilirler. Organik ürün dediğimiz zaman bahçemizde hiçbir kimyasal ürün kullanmıyoruz. Bahçede sadece hayvansal olan organik gübreler kullanarak yetiştiriyoruz. Atlarla çift sürüyoruz başka bir şey yapmıyoruz. Hiçbir kimyasal madde kullanmıyoruz. Organik ürünlerde meyveler daha lezzetli oluyor. Kimyasal kullanılan bahçelerde ağaçları ve toprağı bitiriyor. Kimyasal gübre adeta bir uyuşturucu gibi toprakta bir alışkanlık bağımlılık yapıyor. Toprak bu kimyasal gübreleri her yıl istiyor. Bu kez o kimyasal gübreler zamanla toprağımızı öldürüyor. Tüm çiftçilere hayvansal gübre kullanmalarını tavsiye ederim. Bu sene fiyatlarda, verimde mahsulde güzel çok memnunuz” dedi.


“ORGANİK OLAN ÜRÜN DAHA TATLIDIR”


Dalından koparılan ürünlerin tamamen organik olduğunu ifade eden Kemal Taşkıran (61), “Germencik İlçesinin Çarıklar ve Meşeli mahallerinde bahçem var. Kendi bahçemin ürünleri 6 yıldan beri yol kenarında incir satıyorum. Organik ürün kendi halinde olan doğal bir şeydir. Kimyasal gübre verdiğin zaman o ürün organik olmaz. Sattığım kendi ürünümde ne gübre nede ilaç var.  Hiçbir katkı maddesi yok dalında günlük koparıp getirip burada satıyorum. Organik olan ürün daha tatlı oluyor. Ancak ilaç ve farklı gübreler kullanıldığı zaman üründeki tat değişiyor. Benim bahçemde gübre falan yok tamamen organik ve doğal üründür” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER