Bakan Akar’dan Terörle Mücadele Açıklaması

Türkiye’nin DEAŞ, PKK/YPG ve diğer tüm terör örgütleri ile mücadeleye olan bağlılığında bir değişiklik olmadığını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Biz sadece terör örgütleri ile mücadele ediyoruz.” açıklamasında bulundu…

Bakan Akar’dan Terörle Mücadele Açıklaması

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen 19. Doha Forumu’nda konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, mevcut durumda dengesiz ve öngörülemeyen bir güvenlik ortamının yaşandığına dikkat çekti. “Terörizm, radikal ideolojiler, çökmüş devletler, taşeron savaşları, donmuş çatışmalar, kitlesel göç” gibi risklerin geleneksel tehditlere ilave edildiğini vurgulayan Akar, uluslararası ilişkiler alanında gelişmeleri ekleyen aktörlerin ve risklerin günümüzde daha da arttığını belirtti.

Özellikle ulus aşırı terörizmi en büyük tehdit olarak öne çıkaran Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar’daki konuşmasında söz konusu risklerin ve zorlukların kontrol altına alınmasının karar vericiler açısından daha fazla endişe konusu haline geldiğine dikkat çekti.

“Bazı Ülkeleri YPG’ye Karşı Uyarmıştık”

Türkiye’ye doğrudan tehdit oluşturan birçok terörist grupla karşı karşıya kalındığını kaydeden Akar, bunlardan birinin terör örgütü PKK ile aynı olan YPG olduğunu bildirdi. “Bazı ülkeler Suriye’de DEAŞ’a karşı savaşmak bahanesiyle YPG’yi desteklemeye başladığında, onları bir terör örgütü bir bir başka terör örgütünü kullanarak yok etmeye çalışmanın getireceği risklere karşı uyarmıştık”. diyen Akar, YPG’nin bölgede halen bazı ülkelerden destek görmeye devam ettiğini hatırlattı. Savunma Bakanı, YPG’ye verilen her silahın, doğrudan Türkiye’ye karşı kullanılmak üzere PKK’nın eline geçtiğine dikkat çekti.

YPG’nin Türkiye’nin müttefik ülkelerinden destek görmesi hakkında, bu durumun YPG’nin terör örgütü olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini ifade eden Akar, Barış Pınarı Harekatı’nın demografik yapıyı değiştirmek ve işgal amaçlı olmadığını bir kez daha yineledi. “Dolayısıyla 'istila', 'işgal' veya 'etnik temizlik' suçlamaları resmen yanlıştır, yanıltıcıdır ve hatalıdır” ifadelerini kullanan Akar, bölgede sadece terör örgütleri ile mücadele edildiğini vurguladı.

“Sadece Terör Örgütleriyle Mücadele Ediyoruz”

Barış Pınarı Harekatı’nın sınırları ve halkı korumayı, DEAŞ ve PKK/YPG teröristlerinin varlığına son vermeyi, Suriye'nin kuzeyinde terör koridorunu önlemeyi ve güvenli bir bölgeyi oluşturmayı amaçladığını belirten Akar, bu sayede 2 milyon yerinden edilmiş Suriyelinin de gönüllü olarak kendi topraklarına güvenli bir şekilde dönmesinin hedeflendiğini söyledi. “Bizim Kürtlerle veya diğer etnik kökenlerle ilgili hiçbir sorunumuz olmadığını vurgulamak isterim. Biz sadece terör örgütleriyle mücadele ediyoruz” açıklamasında bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ve Rusya ile iki mutabakata rağmen, terör örgütü PKK/YPG'nin çok sayıdaki ihlal ve tacizinin devam ettiğini belirtti.

Bölgede emniyet ve güvenliği sağlamaya çalıştıklarını ve el yapımı patlayıcıları temizlemeye devam ettiklerini kaydeden Akar, YPG tarafından yakılan hastane ve tahrip edilen elektrik şebekelerinin onarıldığını söyledi. Bölgenin altyapısını yeniden işler halet getirmeye başladıklarını ve Tel Abyad’da yaşamın normale dönmeye başladığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER