Bakan Çavuşoğlu Açıkladı! Türkiye Libya’ya Asker Gönderecek Mi?

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libra’ya asker gönderilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Libya’da tek yetkili yönetim olan Saraç yönetimi ile irtibat halinde olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, gerek görülmesi halinde asker gönderileceğini kaydetti…

Bakan Çavuşoğlu Açıkladı! Türkiye Libya’ya Asker Gönderecek Mi?

TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gündeminde Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesi konusu vardı. Basın mensuplarının bu konudaki sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile Libya arasında imzalanan güvenlik ve askeri işbirliğine yönelik mutabakat metni hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Libya ile iki farklı mutabakat metni imzaladığını duyurdu.

Libya ile İki Anlaşma Var

Libya ile imzalanan mutabakat metinlerinin detaylarını kamuoyu ile paylaşan Bakan Çavuşoğlu, bunlardan birinin deniz yetki alanlarının sınırlandırılması hakkında olduğunu, diğerinin ise daha önceden imzalanan askeri işbirliğinin güncellenmiş olarak tekrar imzalanması olduğunu açıkladı. Söz konusu mutabakat metinlerinin ikisinin de TBMM tarafından değerlendirilip onaylandığını kaydeden Dışişleri Bakanı, bu mutabakat metinlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasıyla birlikte tam olarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki sınırı ve askeri işbirliği mutabakat metinlerinin Birleşmiş Milletler tarafından tescil edildiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, gündemdeki asker gönderme konusuyla ilgili olarak da “Şimdi ise askeri işbirliği anlaşması Meclis’e sunuldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye Libya’ya Asker Gönderecek Mi?

Gazetecilerin asker gönderme konusuna ilişkin sorusu üzeride Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Asker gönderme ayrı bir şey. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Eğer Libya tarafı bizden böyle bir talepte bulunursa biz bunu değerlendiririz’ demişti. Bu anlaşmadan da bağımsız şekilde söylemişti ki Libya ile buna benzer anlaşmalarımız geçmişte de var.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin mevcut durumda Libya’da Sehvat Anlaşması tarafından yetkilendirilen tek yönetim olan Saraç yönetimi ile ilişkilerini yürüttüğünü kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Onlardan böyle bir talep gelirse, değerlendirebileceğimizi daha önceden söylemiştik.” ifadelerini kullandı. Askeri ve güvenlik anlaşmalarının yeni olmadığını ve geçmişte de bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Bizim imzaladığımız askeri işbirliği mutabakat zaptı, onaylanması için yüce Meclisimize sunuldu. Onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin Libya ile Yaptığı Deniz Sınırı Anlaşması

Kara suları, devletin dış sınırından itibaren açık denize doğru, kendi milli mevzuatına dayanarak ve milletlerarası hukukun kabul ettiği genişlikteki deniz alanıdır. Bu alanlar ülkelerin sınırı içinde kabul edilir. Türkiye’nin batı sınırında Yunanistan ile kara suları ve kıta sahanlığı sorunları devam ederken Türkiye’nin güneyindeki kara sularında Libya ile mutabakata varıldı. Bu anlaşmayla birlikte Türkiye, Doğu Akdeniz’de yetki alanları ile ilgili hukuki ve siyasi pozisyonunu güçlendirmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER