Bakan Dönmez Yaz Saati İçin Açıklamada Bulundu

Yaz saati hakkında, katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kalıcı yaz saati uygulaması ile ilgili sorulara yanıtlar verdi. İşte Bakan Dönmez'in açıklamaları...

Bakan Dönmez Yaz Saati İçin Açıklamada Bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, televizyon programına konuk oldu. Katıldığı programda yaz saati uygulaması hakkında kendisine sorulan sorulara yanıtlar veren Dönmez, Türkiye'nin bu uygulama sayesinde yıllık 1 milyar TL civarında tasarruf ettiğini kaydetti. Avrupa Birliği'nin de geçtiğimiz dönemde aldığı bir karar ile birliğe üye ülkelerin artık tek saate geçme yönünde bir tavsiyede bulunduğunu hatırlattı.

Yıllık 1 Milyar TL Tasarruf

Konuk olduğu televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Doğu Akdeniz'de biz bütün taraflar ile işbirliği yapmaya hazırız." açıklamasında bulundu. Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin  yanı sıra yaz saati uygulamasıyla ilgili konuşan Bakan Dönmez, Türkiye'nin kalıcı yaz saati uygulaması ile yıllık 1 milyar TL civarında tasarruf ettiğini vurguladı.

Bor madeninin karbür sertliği bakımından en yüksek değere sahip malzemelerden biri olduğuna dikkat çeken Bakan Dönmez, borun ağırlıklı olarak savunma sanayinde kullanıldığını ve normal çelikte ağırlığın fazla olacağı için çelik yerine tercih edildiğini kaydetti. Borun ayrıca nükleer santrallerde de kullanılabileceğine değinen Dönmez, "Aşama aşama gideceğiz. Uzun vadede buraya kadar çıkmayı düşünüyoruz. Borun tonları bir milyon doların üzerine çıkabiliyor." açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği'nin geçtiğimiz aylarda bir karar aldığını ve üye ülkelerin artık tek saate geçme yönünde fikir birliğine vardığını hatırlatan Dönmez, AB'nin daha önce yaz saati uygulamasına geçmesi kararından sonra eleştirilere maruz kaldığını söyledi. 2016 yılında uygulamaya konulan sabit yaz saati uygulamasına Avrupa Birliği'nin de geçmek istemesinin kendilerini sevindirdiğini ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hak etmedikleri eleştirilere maruz kaldıklarının bu sayede doğrulanmış olduğunu kaydetti.

"Bor Rezervinde Dünya Birincisiyiz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor rezervi açısından Türkiye'nin %73'lük bir paya sahip olarak dünya birincisi olduğunu hatırlattı. Pazar payında ise %59 paya sahip olduğunu belirten Dönmez, Türkiye'nin bor madeni stratejisi hakkında şu açıklamada bulundu: "Dünyada üretimi 12-15 bin ton arasında. Yıllık 1000 ton üretim kapasitemiz var. Tesisle birlikte yüzde 7-8 pazar payıyla başlayacağız. Yıllık 25-30 milyon dolarlık bir gelir elde ederiz."

"Sondaj Çalışmalarımız Devam Ediyor"

Doğu Akdeniz'de 5-6 yıldır sismik çalışmaların yapıldığını ifade eden Bakan Dönmez, "Doğal gaz var mı, yok mu anlamak için sondaj yapmak gerekiyor. 2 gemimizi bunun için gönderdik. Sondajlarına devam ediyor. Kendi kıta sahamızda bunu yapıyoruz." diyerek KKTC'nin vermiş olduğu ruhsat alanında çalışmaların devam ettiğini kaydetti. "Türkiye Kıbrıslı Türkler'in haklarına hep sahip çıktı bugüne kadar. Aramızda herhangi bir sorun söz konusu değil. Çalışma ve aramalarımıza devam edeceğiz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER