Balıkesir’de 4.6 Şiddetindeki Deprem Yürekleri Ağızlara Getirdi

Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde saat 23:14’te 4,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD’ın açıklamasının ardından kısa bir süre sonra Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 5.0 olarak açıkladı…

Balıkesir’de 4.6 Şiddetindeki Deprem Yürekleri Ağızlara Getirdi

Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın yapmış olduğu açıklamalara göre Balıkesir’de bir deprem meydana geldi. Yürekleri ağza getiren depremin ardından AFAD depremin şiddetini 4,6 olarak duyururken Kandilli Rasathanesi ise 5.0 olarak açıkladı. Balıkesir’de gece yarısı peş peşe depremler meydana geldi. Yaklaşık 32 dakika içinde 4 şiddetli depremin yaşandığı kentte, Kandilli Rasathanesi’nden alınan verilere göre saat 23:14’te 5.0, 23:24’te 4.3, 23:27’de 4.1 ve 23:46’da 4.3 şiddetinde depremler yaşandı. Balıkesir merkezli art arda yaşanan bu şiddetli depremler İstanbul, İzmir, Bursa ve Manisa’da da hissedildi.

32 Dakika İçinde 4 Şiddetli Deprem Yaşandı

Balıkesir merkezli meydana gelen şiddetli depremler vatandaşların yüreğini ağızlarına getirdi. Gece yarısında kentte büyük bir panik yaşanırken pek çok vatandaş kendilerini can havliyle sokaklara ve açık alanlara attı. Depremin ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Bursa Valisi’nden gece yarısı açıklamaları yapıldı. “Deprem” sözcüğü sosyal paylaşım sitesi “Twitter”da kısa bir sürede “TT” olurken, depremin ardından Balıkesirli vatandaşlar uzun süre evlerine giremedi. Depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenilirken Kandilli Rasathanesi’nden alınan son verilere göre Balıkesir’de dün geceden sabah saatlerine kadar 70 artçı sarsıntı yaşandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi verilerine göre Balıkesir’de gece geç saatlerde 5.0, 4.3, 4.1 ve 4.3 şiddetlerinde olmak üzere peş peşe 4 büyük deprem yaşandı. Depremler kentin dışında civardaki illerden de hissedildi. Vatandaşların büyük panik yaşadığı ilk depremin Balıkesir merkezli olarak yerin 7.7 kilometre derinlikte gerçekleştiği duyuruldu.

Geceden Bu Yana 70 Kez Sallandı

Kandilli Rasathanesi’nden alınan son dakika verilerine göre 23:14 sularında gerçekleşen ilk depremin ardından 32 dakika içinde 3 artçı deprem daha yaşandı. 23:27’de ise Balıkesir Kuşkaya merkezli 3.1 büyüklüğünde sarsıntı hissedildi. Bu deprem ise yerin 5 kilometre altında gerçekleşti.

Balıkesir merkez ve ilçelerinde ise bu depremlerle birlikte sabahın ilk ışıklarına kadar 70 artçı sarsıntı yaşandı. Depremlerin İstanbul, İzmir, Bursa, Tekirdağ, Çanakkale ve çevre illerden de hissedildiği öğrenildi. AFAD, emniyet ve jandarma ekiplerinden yapılan açıklamalarla depremlerin ardından can ve mal kaybına yönelik herhangi bir ihbar bildirimi olmadığı belirtildi. Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı depremin ardından “Kriz merkezindeyiz. Merkezde olduğu için bazı vatandaşlarımız doğal olarak sokakta. Herhangi bir hasar bildirimi yok. Hastaneye başvuran vatandaşımız da yok. Depremin merkezi konumundaki Akçaköy mahallesinde jandarma ve itfaiye ekiplerimiz bulunuyor. Orada da herhangi bir hasar bildirimi yok.” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER