Balkanlarda Şiddetli Depremler Türkiye'deki Fay Hatlarını Tetikler Mi? İşte Uzmanların Açıklamaları

Son günlerde Arnavutluk, Bosna Hersek ve Yunanistan'ı peş peşe vuran depremler, Türkiye'de bulunan fay hatlarını etkiler mi? Balkan depremleri, ülkemizde beklenen depremleri tetikler mi? İşte uzmanların yanıtları...

Balkanlarda Şiddetli Depremler Türkiye'deki Fay Hatlarını Tetikler Mi? İşte Uzmanların Açıklamaları

Geçtiğimiz günlerde ilk olarak Arnavutluk'ta 6,4 büyüklüğünde, ardından Bosna Hersek'te 5,4 ve son olarak Yunanistan'da 5,9 büyüklüğünde şiddetli depremler meydana geldi. Depremlerde çok sayıda bina yıkılıp hasar alırken, ülkelerin üçünde de çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Komşumuzda ve diğer Balkan ülkelerinde yaşanan bu şiddetli depremlerin Türkiye'deki fay hatlarını etkileyip etkilemeyeceği sorusu gündeme geldi. İstanbul depremi hakkında tedirginliklerini sürdüren vatandaşlar, ülkemizde bulunan fay hatlarının bu depremlerden tetiklenip tetiklenmeyeceğini merak ediyor.

"Dünyanın En Tehlikeli Fay Hatlarından Biri"

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, vatandaşların en çok merak ettiği soruları yanıtladı. Bu depremlerin bir "deprem fırtınası" şeklinde açıklanamayacağını belirten Barış, Alp Himalaya kuşağı üzerindeki ülkelerde gerilme biriktiğinde bu açığın ortaya çıkmak zorunda olduğunu hatırlattı. "Bu üç deprem apayrı deprem. Bu kuşak dünyanın en tehlikeli, en aktif fay zonlarından biri." diyen Prof. Dr. Şerif Barış bu depremlerin sürpriz olmadığını kaydetti.

Türkiye'deki fay hatlarının Balkan ülkelerindeki bu şiddetli depremlerden etkilenmeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Şerif Barış, ancak Türkiye'de 15 farklı bölgede deprem meydana gelirse, bunun hiçbir şekilde sürpriz olmayacağını söyledi. "Türkiye bu fay kuşağı üzerinde bulunuyor. Depremler devam ediyor ve etmeye devam edecek. Depremler Türkiye'nin kaderi." açıklamasında bulunan Prof. Dr. Şerif Barış, büyük depremler olacağını ve Türkiye'nin son 120 yılında 77 tane çok yüksek şiddette deprem yaşandığını ve bu durumun dünyada 4. sıraya yükseltiyor ifadesini kullandı.

"Bu Bölgedeki Depremler 7 Şiddetini Geçmez"

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bölgenin deprem kuşağında yer aldığına dikkat çekerek bu depremlerin sürpriz olmadığını ifade etti. "Bu depremler genellikle 7'ye varır ama 7'yi geçmez. Girit Bölgesi daha önemli. Daha büyük deprem oluşturan bölge olduğu için büyük yıkımlar, tsunamiler olabilir, volkanları tetikleyebilir." açıklamasında bulunan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Arnavutluk, Yunanistan ve Bosna Hersek'teki depremlerin ülkemizdeki depremleri tetiklemesinin mümkün olmadığını aktardı.

Balkan ülkelerinde peş peşe gerçekleşen ve çok sayıda insanın ölümüne neden olan şiddetli depremlerin Marmara Bölgesini ve özellikle beklenen büyük İstanbul depremini tetikleyebileceği hakkında endişe duyan vatandaşların stres yaşamalarına gerek olmadığını aktaran Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bu depremlerin Marmara'yı tetiklemesinin mümkün olmadığını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER