Bankacılık Kanunu'ndaki Önemli Değişiklikler TBMM'de Görüşülecek

Bankacılık Kanunu dışında bazı kanunlarda köklü değişikliklerin olduğu yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu. Yeni düzenlemelere göre vatandaş büyük projelere ortak olabilecek. Bankacılık sektörünü yakından ilgilendiren değişikler haberimizde...

Bankacılık Kanunu'ndaki Önemli Değişiklikler TBMM'de Görüşülecek

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlığı tamamlanan Bankacılık Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa tasarısı, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. TBMM'de görüşülmesi planlanan yeni yasa tasarısında önemli değişiklikler olduğu dikkatlerden kaçmadı. Tasarının TBMM'de oy çokluğu ile kabul edilip resmen kanunlaşması ile birlikte vatandaşlar büyük projelere ortak olabilecek. Varlık Fonu, mevcut durumdaki kredi sınırlamalarına takılmadan borçlanabilecek. Finansal piyasalardaki birey ve kurumlara manipülasyon ve yanıltıcı işlemler gerekçesiyle verilen cezalar artırılacak ve bankacılık işlemlerinde ücret ve komisyon tutarlarını belirleme yetkisi de Merkez Bankası'na devredilecek. İşte madde madde AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan Bankacılık Kanunu hükümlerindeki değişiklikler...

Vatandaş Büyük Projelere Ortak Olabilecek

Sermaye Piyasası Kanunu'na eklenecek yeni hükümler ile vatandaş büyük projelere ortak olabilecek. Kanal İstanbul ve Yerli Otomobil gibi projelere ortak olan vatandaşlar ile finansman desteği sağlanabilecek. SPK notuna göre, "Aracı kurumlara proje finansmanı kredisi verme, altyapı yatırımları gibi büyük projelerdeki kredilerin menkul kıymetleştirilmesi, bu projelerin nakit akışlarına dayalı menkul kıymet ihraç edilmesi ve proje finansman fonu kurulması imkanlarını getiriyor." açıklaması yapıldı. Bu kapsamda büyük altyapı projelerinde banka kredisi dışında sermaye piyasalarından elde edilen finansmanlar da aktif olarak kullanılabilecek.

Manipülasyonlara Cezalar Artacak

Yapay fiyat oluşumu, talep ve döviz kuru dahil fiyat oluşumunu sağlamak amacıyla bankalara sağlanan menfaatin iki katından az olmamak üzere bir önceki yıl sonu finansal tablolarında yer alan faiz, kar payı gelirleri, alman ücret ve komisyon gelirleri toplamının yüzde 5'ine kadar idari para cezası verilecek.

Varlık Fonu Borç Yetkisine Sahip Olacak

Bankacılık Kanunu'nda yapılan yeni düzenleme ile birlikte Türkiye Varlık Fonu'na kredi sınırlamalarına maruz kalmadan işlem yapma ve borçlanma imkanı getirilecek.

Piyasa Dolandırıcılığı Suçunda Hapis Cezası Limiti Artacak

İnternet ortamı da dahil olmak üzere gerçeğe aykırı bilgilerin yayılması, tasarruf sahiplerinin gerçeğe aykırı ya da yanıltıcı şekilde yönlendirilmesi ve bu amaçları sağlamaya yönelik benzer işlem ve uygulamaların yapılması finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemler olarak kabul edildiğinden bu tür faaliyetler yürütülenler hakkında soruşturma açılacak. Piyasa dolandırıcılığı suçu işleyenlere öngörülen hapis cezası alt limiti 2 yıldan 3 yıla çıkarılacak.

Komisyonları Merkez Bankası Belirleyecek

Bankacılık sisteminde riskli hareket eden banka mensuplarının imza yetkisi geçici olarak kaldırılabilecek. Bunun yanı sıra bankaların aldığı komisyonların belirlenmesi yetkisi de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na verilecek.

İzinsiz Limit Artışına Ceza Verilecek

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu kapsamındaki kuruluşlara talepte bulunmayan müşterileri adına kart vermeleri veya limit artırmaları halinde 25 bin liradan 50 bin liraya kadar, koruyucu hükümlere aykırılık halinde 50 bin liradan 250 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER