Barış Pınarı Harekatında Son Durum Nedir? YPG Çekildi Mi?

Terör örgütü PKK/YPG, Türkiye ile Rusya arasında Soçi'de imzalanan mutabakatın kurallarını ihlal etmeye devam ediyor. Terörist grupları Suriye - Türkiye sınırındaki Azez ilçe merkezine havan saldırısı gerçekleştirdi. İşte detaylar...

Barış Pınarı Harekatında Son Durum Nedir? YPG Çekildi Mi?

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan mutabakatın maddelerine göre PKK/YPG terör gruplarının geri çekilmesine karar verilmişti. Terör örgütü PKK/YPG, Türkiye ile Rusya arasında Soçi'de 22 Ekim tarihinde imzalanan mutabakata rağmen bölgeden saldırılarda bulunduğu öğrenildi. 23 Ekim saat 12.00'da başlatılan ve 150 saat içinde örgütün Tel Rıfat ve Münbiç'ten silahları ile birlikte çıkmasını öngören mutabakata rağmen Tel Rıfat'tan saldırılarını sürdürdüğü edinilen bilgiler arasında yerini aldı.

YPG Havan Saldırısı Gerçekleştirdi

Terör örgütü PKK/YPG, Türkiye - Rusya arasındaki anlaşmaya rağmen geri çekilmeleri gereken Tel Rıfat bölgesinden Suriye Milli Ordusu kontrolünde olan bölgelere saldırı düzenlemeye devam ediyor. Teröristler Tel Rıfat ilçesini boşaltması üzerinde karar kırılan Türkiye - Rusya mutabakatına rağmen Tel Rıfat'tan saldırılarını sürdürüyor. Son olarak PKK/YPG terör gruplarının Azez ilçesine havan saldırısı gerçekleştirdiği öğrenildi.

YPG/PKK'lı teröristler, Suriye-Türkiye sınırında Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) kontrolündeki Azez ilçe merkezine 5 havan mermisi attı. Edinilen bilgilere göre bu saldırıların sonucunda ilk belirlemelere göre 1 sivil yaralandı.

Teröristler Sızmaya Çalışıyor

Önceki gün Azez'in güneyinde bulunan Kelfer Kalbin, Kefer Kaşer ve Afrin'in güneydoğusundaki Meryemeyn bölgelerindeki cephe hatlarına eş zamanlı sızma girişiminde bulunan PKK/YPG'li teröristler, Suriye Milli Ordusu güçleri ile engellenmişti.

Tel Rıfat'ta yuvalanan PKK/YPG'li teröristler, 23 Ekim tarihinde Kefer Kalbin ve Kefer Kaşer cephe hatlarına eş zamanlı sızma girişiminde bulunmuştu. Bu girişim üzerine çıkan çatışmalarda Suriye Milli Ordusu güçlerinden 4 asker şehit olmuş, 7 asker ise yaralanmıştı. Zeytin Dalı Harekatı sonucunda Afrin'den çıkarılan YPG/PKK, ilçenin güneydoğusundaki Tel Rıfat bölgesinde varlığını sürdürüyor. Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakata rağmen bu bölgede yuvalanan terör örgütü, Suriye Milli Ordusu'nun kontrolündeki yerlerşimleri sık sık hedef alıyor.

Acı Haber: 1 Askerimiz Şehit Oldu

Barış Pınarı Harekatı kapsamında PKK/YPG'li teröristlerden temizlenen Rasulayn bölgesinde, teröristler tarafından yapılan taciz ateşinde 1 askerimiz şehit oldu, 5 askerimiz yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı'nın duyurduğu haberde Rasulayn bölgesinde terör örgütü PKK/YPG'li teröristler tarafından saldırı düzenlendiği, bu saldırıda 1 askerimizin şehir olduğu, 5 askerimizin yaralandığı belirtildi.

"Barış Pınarı Harekâtı Rasulayn bölgesinde keşif-gözetleme yapan unsurlarımıza PKK/YPG'li teröristlerce yapılan taciz ateşinde bir personelimiz şehit olmuş, 5 personelimiz yaralanmış, meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmiştir." açıklaması yapıldı. Keşif gözetleme yapan askerlerimize PKK/YPG'li teröristler tarafından yapılan taciz ateşinde şehir olan askerimizin kimliği belli oldu. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), teröristlerin taciz ateşi ile yaptıkları saldırıda Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Türkel'in şehit olduğunu açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER