Bursa’da Dilencinin Cebinden Çıkan 2.500 TL Görenleri Şaşırttı

Bursa'da Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği denetimlerde, dilencilik yaparken yakaladığı yaşlı adamın cebinde 2 bin 500 lira tutarında nakit para bulunması şaşkınlık yarattı. Detaylar haberimizde...

Bursa’da Dilencinin Cebinden Çıkan 2.500 TL Görenleri Şaşırttı

Vatandaşların merhamet duyguları ile oynayarak oturdukları yerden servet kazanan dilencilere yönelik denetimler ve uygulamalar yapılmaya devam ediliyor. Son olarak Bursa Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği denetimler ile yakalanan bir vatandaş görenleri şaşkına çevirdi. Osmangazi ilçesinde Şehreküstü Camii'nin önünde dilencilik yapan bir kişinin olduğu ihbarını alan zabıta ekipleri, bölgeye giderek dilendiği tespit edilen yaşlı adamı zabıta karakoluna götürdü. Yapılan sorgulamalar ile 91 yaşında olduğu öğrenilen Muhammet Kaya isimli yaşlı adamın üzerinden çıkanlar ise herkesi şok etti.

Dilencinin Üzerinden 2 bin 500 TL Nakit Çıktı

Zabıta karakolunda üst araması yapılan dilenci adamın üzerinden dilencilikte topladığı 2 bin 500 lira ele geçirildi. Yaşlı adamın üzerinden çıkan paraları görünce adeta şok geçiten zabıta görevlileri, yaşlı adama 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 33. maddesi gereği işlem yaparak adli para cezası kesti. Şahsın cebinden çıkan tüm paraya da dilencilikten elde edildiği gerekçesiyle el konuldu.

Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşların merhamet duygularını istismar ederek bu sayede kendilerine kazanç sağlayan dilencilere yönelik denetimlerin aralıksız devam edeceğini bildirirken, dilenciliği adeta bir meslek haline getiren bu kişilere karşı vatandaşların da dikkatli olması konusunda ikazlarda bulundu.

Profesyonel Dilenciler Günde 250 TL Kazanıyor

ATO'nun araştırmasına göre de Türkiye’de dilenci sayısı 50 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu araştırmaya göre dilencilerin aylık ortalama kazançları 1500 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor. Ramazan ayında bu kazançların ikiye katlandığı yapılan araştırmalarla biliniyor. Dilencilerin en gözde mekanları cami, türbe, mezarlık gibi dini duyguların sömürüleceği yerler olarak dikkat çekiyor.

Büyük camilerin çıkış kapısında Cuma namazı çıkışında 300 - 350 TL civarında para topladıkları biliniyor. İstanbul’da, Ramazan ayları hariç 15 bine yakın dilenci bulunuyor. Her ilde olduğu gibi Ramazan ayında İstanbul’daki dilenci sayısı yüzde 50’lere varan artışlar gösteriyor. Profesyonel dilenciler özellikle Ramazan ayında neredeyse 24 saat mesai yapıyor. Ramazan sırasında Eyüpsultan ve çevresi dilenciler için çok kazanç sağlanan noktalardan birisi olarak biliniyor. İşini bilen bir dilenci ramazanda günde 450-500 TL cebe indirebiliyor. Teravih namazı da kazançların ikiye katlandığı özel zamanlar arasında yer alıyor.

İyi Bölge Kazancı Artırıyor

İstanbul'da dilenmek için iyi bir bölgeyi gözüne kestiren profesyonel dilenciler günde ortalama 200 ila 250 TL arasında bir kazanç sağlıyor. Otogarda da faaliyet gösteren dilenci grupları 8'er saatlik mesai sistemine göre dileniyor. Genellikle çocuklu kadınların bulunduğu otogarlarda, çocuklu kadınların en çok parayı getirdiği şebekeler tarafından dilendirilen çocukluların olduğu görülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER