Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur, Evraklar ve Koşullar

Çiftçi vatandaşlarımızın devlet tarafından yıl içinde yapılan yardımlardan yararlanabilmeleri için oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) nasıl kayıt olunur? Sisteme kayıt yaptırmak isteyen çiftçiler için gerekli şartlar ve belgeler nelerdir?

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur, Evraklar ve Koşullar

Çiftçi kayıt sistemi çiftçiler için bir tür nüfus cüzdanı gibi bir niteliğe sahiptir. Çiftçi kayıt sistemine kaydı bulunan çiftçiler ÇKS belgesi sayesinde pek çok farklı işlemi kısa sürede yerine getirebilirler. ÇKS sistemine kayıt işlemleri üç farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Sisteme kayıt olmak isteyen çiftçi vatandaşlarımız;

  • Arazi sahiplerinin başvurusu ile
  • Birinci dereceden yakınlar adına yapılan başvuru ile
  • Araziyi kiralayanların başvurusu ile

sisteme kayıt olabilirler. Eğer arazi sahibi olarak çiftçi kayıt sistemine ilk defa başvuruda bulunacaksanız, ilk etapta sahip olduğunuz arazinin tapusunun fotokopisini çekmeniz ve daha sonra Tapu Sicil Müdürlüğü'ne giderek aslına uygundur belgesini almanız gerekmektedir. "Aslına Uygundur" kaşesini belgeye bastırdıktan sonra tapu müdürlüğünü boş bir C formu alınmalıdır. C formuna ekilen arazinin tapu bilgilerini ve araziye bu yıl ne ekildiğinin mutlaka yazılması gerekmektedir. Eğer arazi köyden daha büyük bir yerleşim yerine bağlı ise bu durumda arazinin bağlı bulunduğu tarım müdürlüğüne imza atılması gerekmektedir.

Başkasının Arazisine Ekenlerin ÇKS Başvuru Usulü

İcar ile ekim yapan çiftçi vatandaşlarımızın ÇKS kaydı yaptırması istemesi durumunda ilk olarak arazinin mülk sahibi ile bir kira sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Gerçek ya da tüzel kişilerden kiralanan arazi 100 dekarın altında bir alana sahip ise söz konusu kira sözleşmesinin köy muhtarına imzalatılması gerekir. Eğer 100 dekardan daha büyük bir alana ekim yapılacaksa bu evrakın köy muhtarı yerine notere imzalatılması şartı bulunmaktadır.

Ekim yapılacak arazi, şahsi mülkiyete değil de devlete aitse bu durumda defterdardan ya da mal müdürlüğünden sözleşme imzalatılması gerekmektedir. Arazinin mülkiyeti hazine tarafından vakıflara devredilmiş ise vakıflarla yapılmış kira sözleşmesi, muhtar ve en az iki aza tarafından imzalanmalıdır.

İmzalanan kira sözleşmelerinin daha sonra fotokopisinin çekilmesi gerekir. Başkasının arazisine ekim yapan çiftçilerin ÇKS kaydında, boş C formuna arazinin bilgileri yazılır ve bu C formu arazinin bağlı olduğu köyün muhtarına ya da azalarına imzalatılır. Bu sayede ÇKS kaydı tamamlanmış olmaktadır.

Yakınlarına Ait Tarlaları Ekenlerin ÇKS Başvuru Usulü

Mülk sahibi akrabaları olan araziler için ÇKS kaydı yaptırmak isteyenlerin başvuru işlemlerinde ilk olarak arazi haklarının arazi sahibinin rızasıyla kendisine geçtiğimi gösteren muvaffakiyet name belgesinin alınması gerekmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra çiftçilerin Tapu Sicil Müdürlüğü'ne giderek, belgeye "Aslına Uygundur" kaşesini bastırması gerekir. Yine tüm başvuru işlemlerinde olduğu gibi boş C formuna ekilen arazinin tapu bilgileri ve ekilen mahsulün cinsi yazıldıktan sonra arazinin bağlı olduğu Tarım İlçe Müdürlüğü'ne başvuru yapılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER