Çin’den Yayılan Koronavirüs Nasıl Bulaşıyor? Yetkililer Açıkladı

Çin’in Vuhan kentinden yayıldıktan sonra tüm dünyayı kırmızı alarma geçiren koronavirüs türünün insandan insana geçtiği belirtildi. Çin’de 25 kişinin ölümüne yola açan virüsün genetik yapısının SARS virüsü ile örtüştüğü açıklandı. İşte detaylar…

Çin’den Yayılan Koronavirüs Nasıl Bulaşıyor? Yetkililer Açıkladı

Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de havalimanları ve gümrük kapılarında Çin seyahatinden gelenlere yönelik ciddi önlemler alınmaya başlandı. Virüs zatürre hastalığına benzer şikayetlerle kendini gösteriyor. Koronavirüsün Çin’i etkisi altına almasından kısa bir süre sonra dünyanın pek çok ülkesinde de görülmesinin üzerine Çin Ulusal Sağlık Komisyonu açıklamasında revizyona gitti. Daha önceden sadece hayvanlardan insana geçtiği söylenen gizemli virüsün insandan insana bulaşabildiği açıklandı. Bunun üzerine ülkelerarası salgın riski gündeme geldi.

Havalimanı Önlemleri Arttırılıyor

Vuhan’a seyahat eden kişilerin hastalar arasında olması, salgın olasılığını güçlendiren nedenler arasında gösteriliyor. Avustralya, Hong Kong, Japonya, Güney Kore havalimanları sağlık taramalarının artıralacağını açıklarken şu ana kadar 1 vakanın görüldüğü ABD’de ise en az 3 havalimanında Çin’den giden yolcuların sağlık taramasından geçirilmeye başlandığı belirtildi.

Çin’deki Gizemli Virüs

Çin’in Vuhan kentinde 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren bildirilmeye başlanan ve 20 Ocak tarihi itibarıyla 224 vakaya ulaşan zatürre salgını 2019 nCoV yeni Coronavirus olarak ilan edildi. İnsandan insana buluşan ve soğuk algınlığından ciddi zatürreye bağlı solunum yetmezliğine ve böylelikle de ölümlere yola açabilen bir virüs türüdür.

İnsanın bağışıklık sistemine yabancı olan bu virüs SARS ve MeRS salgınlarında olduğu gibi insan sağlığında ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Yeni coronavirüs salgının Vuhan kentinde bir deniz ürünleri toptan satış pazarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak hangi hayvandan insana bulaştığı kesinlik kazanmayan bu virüsün yarasadan veya yılandan insana geçtiği söylenmektedir.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Çok hafif bulgularla soğuk algınlığı gibi seyreden koronavirüsün kaydedilen vakalarda ateş, öksürük, soğuk algınlığı, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulguları saptanmıştır. Bunların üst seviyesinde ölümcül olabilen vakalarda ise enfeksiyon zattüreye, akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir.

Çin’den tüm dünyaya yayılmaya başlanan koronavirüsten kaynaklanan gizemli hastalığın henüz belirli ve özgül bir tedavisi bulunmamaktadır. Ciddi vakaların yoğun bakım koşulları altında gerekli solunum izolasyon önlemleri alınarak takip edilmesi önem taşımaktadır.

“Et ve Yumurtaları İyice Pişirin”

Koromavirüs salgınının ülkemizi etkilememesi için büyük ölçekli önlemler alınması gerekmektedir. Ancak bunların dışında bireysel olarak önlem almak isteyen kişiler için uzmanların tavsiyeleri, nezle ve grip için alınması gereken önlemler ile benzerdir. Düzenli olarak el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendil veya giysinin kol kısmı ile kapatılması gibi önlemler alınmalıdır. Et ve yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilip tüketilmesi de son derece önem teşkil etmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER