Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika NATO Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesine katılmak için İngiltere'ye gitmeden önce basın toplantısı düzenledi. NATO'nun güncellenmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Erdoğan, zirvede Suriye konusunu ele alacaklarını söyledi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika NATO Açıklaması!

İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün başlayacak olan NATO Zirvesi'ne katılmadan önce Ankara'da düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO ülkelerinin güncellenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Yükselen bir güç olarak değerlendirilen Çin ile yapıcı angajmanın desteklendiğini kaydeden Erdoğan açıklamasında, "Rusya da bu bölgede önde gelen aktörlerdendir. Türkiye NATO ile işbirliği halinde çok yönlü bir politika sürdürmektedir. Müttefiklerimizle olan ilişkilerimizin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır." ifadelerini kullandı.

"NATO Bizim İçin Çok Önemli"

"Ülkemizin güvenlik ve savunma planlamalarının merkezinde yer alan örgüt olarak NATO'nun güvenlik şemsiyesi bizim için çok önemli." açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO ittifakının yenilenme süreci içinde olduğunu belirtti. NATO'nun terör örgütlerinden kaynaklanan asimetrik tehditler karşısında proaktif davranması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, günümüzde terörizm tehdit öncelikleri bağlamında NATO'nun kendisini güncellemesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. "Terör örgütlerine karşı ilkeli ve kararlı bir duruşu tüm ülkeler ile birlikte gerçekleştirmeliyiz." diyen Erdoğan, dayanışma ve beraberlik ruhunun NATO ittifakını ayakta tutan sütunlar olduğunu kaydetti.

NATO'nun ittifakına zarar verecek popülist beyanlardan mutlaka uzak durulması gerektiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO birliğine alternatif aramak yerin daha güçlü çalışmaların içinde olmaya çalışılması gerektiğini yineledi. Türkiye'nin güney sınırlarında Avrupa ülkelerini de etkileyen hadiselerin yaşandığına dikkat çeken Erdoğan, "Terör çatışma, düzensiz göç Avrupa'nın tamamında istikrarı tehdit ediyor. Türkiye kritik roller üstleniyor. Ülkemiz bu vasfıyla NATO'nun vazgeçilmez ortağıdır. Müttefiklerimizin bizimle dayanışma ittifakı zayıflatmaz, güçlendirir." ifadelerini kullanarak Londra'da düzenlenecek NATO zirvesinde bu mesajı vereceklerini söyledi.

"NATO'ya En Fazla Katkı Yapan İlk 5 Ülkeden Biriyiz"

Türkiye'nin mevcut durumda NATO ittifakına ve misyonuna en fazla katkı sağlayan ilk 5 ülkeden biri olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ittifaka ciddi kuvvetler ve yetenekler sağladıklarını söyledi. Erdoğan ayrıca, "2021 yılında karada NATO müşterek görev gücü komutasını üstleneceğiz. Havada erken uyarı ve yakıt katkısı verebilen 4 ülkeden birisiyiz. Denizde unsularımızla katkı sağlıyoruz. Bütçeye iştirakte 8'inci sırada yer alıyoruz." dedi.

4'lü Zirvenin Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4'şü zirveyle alakalı güvenli bölgenin gündemlerinde ağırlıklı olarak yer almasının önem arz ettiğini belirterek, "İngiltere, Almanya, Fransa nasıl yaklaşır bilemiyoruz. Kendilerine yaptığımız sunacağız. İlgileri alakaları varsa da bunu dünya ile paylaşacağız, yoksa onu da paylaşacağız. Diğer ülkelerle de paylaşama yoluna gideceğiz." açıklamasında bulundu. Libya ile yapılan anlaşmanın Fransa'yı ciddi manada rahatsız ediyor olabilir. diyen Erdoğan,  bu konuda atılan adımların Türkiye'nin egemenlik hakkı olduğu için tartışmaya kapalı olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER