Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye'ye Askeri Operasyon Sinyali

Partisinin grup toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de askerlerimize yönelik saldırı hakkında Suriye'de yeni bir döneme girildiğini söyledi ve Esad'a "Geri Çekilin!" mesajı verdi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye'ye Askeri Operasyon Sinyali

Son dakika haberi olarak ana akım medyada yer alan gelişmeye göre Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşma yaptı. Konuşmasında Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili çok önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, rejim unsurlarına geri çekilin çağrısında bulunurken "Geri çekilmezseniz gereğini bizzat biz yaparız." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu çıkışı, Suriye'ye olası askeri operasyon açıklaması olarak değerlendirildi.

"Bu Millet Mazluma Sırtını Çevirmez"

İdlib'de uğradıkları alçakça saldırı sonucu şehit olan 7 askerimize ve bir sivil personelimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm Türk milletine başsağlığı dileyerek partisinin grup toplantısındaki konuşmasında sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin Suriye'deki varlığı basit çıkar hesapları sonucu ortaya çıkmadı. Bu millet mazluma sırtını çevirmemiştir, çevirmeyecektir." açıklamasında bulundu.

Bu konuda gereğinin yapılacağına dikkat çeken Erdoğan, "Elimizde kapı gibi Adana Mutabakatı var. Suriye hükümeti ile 1998 yılında imzaladığımız Adana Mutabakatı, Türkiye'ye gerektiğinde Suriye topraklarında operasyon yürütme hakkını tanıyor." ifadelerini kullandı. Söz konusu saldırının Suriye'de yeni bir dönemin miladı olduğunu kaydeden Erdoğan, "Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?" sorusunu soranların ya gafil ya da ülkenin hasmı olduğunu vurguladı.

Erdoğan Askeri Operasyon Sinyalini Verdi

İdlib'de Türkiye'nin kontrolü altında bulunan bölgelere ve sınırlara doğru hareket eden kişi sayısının 1 milyona yaklaştığına dikkat çeken Erdoğan, "Kimsenin bu yükü omuzlarımıza yüklemeye hakkı yok." açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmelerinde rejimin Soçi mutabakatına uygun bölgeye çekilmesini istediğini söyleyerek, "Rejim şubat ayı içinde geri çekilmezse, Türkiye bu işi bizzat yapmak durumunda kalacaktır." ifadelerini kullanarak olası bir askeri operasyon hakkında ilk sinyalleri verdi.

İzlenecek Yol Haritasını Belirledi

Barış Pınarı Harekatını sağ-sol ve alt istikamette yürütmeye tereddüt edilmeyeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin Suriye'deki güvenlik ihtiyaçları karşılanana kadar İdlib'de ve diğer harekat bölgelerinde izleyeceği yeni yol işte bu şekildedir." diyerek olası operasyonun kapsamı hakkında ilk açıklamalarda bulundu.

Suriye'de en çok bulunma hakkı olan unsurun, 1998 yılında imzalanan Adana Mutabakatı kapsamında Türkiye olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin ilanihaye Suriye'de kalma niyeti yoktur. Bölge ne zaman terör örgütlerinden temizlenir, o zaman işimiz biter." ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca Rusya'dan tek beklentilerinin Suriye'deki hassasiyetlerini daha iyi anlaması olduğunu da ifade etti. Son olarak Kudüs davasına sahip çıktıklarını da sözlerine ekleyen Erdoğan, mevcut durumda yapılmak istenenin Filistin topraklarını İsrail topraklarına çevirmek olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER