Cumhurbaşkanı Erdoğan: Harekat 30-35 Km Derine Kadar Sürecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat'ın doğusuna düzenlenen Barış Pınarı Harekatı için "Güvenli bölge haritasına uygun şekilde 30-35 kilometrelik bir derinliğe kadar ineceğiz" açıklamasında bulundu. İşte Erdoğan'ın askeri operasyon hakkındaki açıklaması...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Harekat 30-35 Km Derine Kadar Sürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat'ın doğusunda devam eden askeri harekat hakkında güvenli bölge haritasına uygun hareket edildiğini ve bununla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 30 - 35 kilometrelik bir derinliğe kadar ilerleyeceğini kaydetti. Erdoğan ayrıca Tel Abyad şehir merkezinin de askeri operasyon ile kuşatıldığını söyledi. Açıklamaları sırasında Erdoğan'ın "Irak'ta da durumlar berbat" sözleri hem dikkat çekti hem de kafalarda soru işareti bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Ekim saat 16:00'da başlatılan Barış Pınarı Harekat'ı hakkında açıklamalarda bulundu. Yaklaşık yüz dokuz kilometrekarelik bir bölgenin tamamen kontrol atlına alındığını kaydeden Erdoğan, Suriye'deki IŞİD'liler konusunda her türlü sorumlulukların da alındığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, SDG’ye karşı yürütülen ve ‘Barış Pınarı’ adı verilen askeri harekata ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tel Abyad İki Yönden Kuşatma Altında

Açıklamalarında "Güvenli bölge haritasına uygun şekilde 30-35 kilometrelik bir derinliğe kadar ineceğiz. TSK kara ve hava unsurlarıyla operasyonu başarılı şekilde yürütüyor." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu operasyona ek olarak Suriye Milli Ordusu'nun da büyük başarılar gösterdiğini dile getirdi. Terör unsurlarının bu operasyona karşı ciddi bir direniş ortaya koyamadığını hatırlatan Erdoğan, Tel Abyad tarafında 17 köy kontrol altına alındığını ve şehir merkezi her iki kanattan da kuşatma altına alındığını aktardı.


Türkiye'de sınıra yakın yerleşim yerlerine 652 tane havan ve roket saldırısı olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan "Havan ve roketlerin yarısı Nusaybin ve Kızıltepe’ye düşmüştür. Sınır şehirlerimize yapılan saldırılarda 18 vatandaşımız şehit oldu, 147 vatandaşımız da yaralandı." açıklamasında bulundu. İHA'lar ile terör örgütlerinin kilise içinden atış yaptıklarını tespit edildiğini aktaran Erdoğan, "Biz kiliseye karşı harekatta bulunsak gidip kiliseyi de vurdular diyecekler, bu fırsatı da onlara vermek istemiyoruz. Amaçları sivil kayıplar ortaya çıkmasını sağlamaktır. Gerekirse 100 tane sivilin arkasındaki tek bir teröristi tespit edip onu etkisiz hale getirecek tecrübeye sahibiz." dedi.

En Büyük Desteği Suriyeli Kürtler Veriyor

Harekat alanında 2 askerimiz ile 16 Suriye Milli Ordusu mensubunun şehit olduğunu kaydeden Erdoğan, yaralı veya teslim olma suretiyle etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise 490 olduğunu ifade etti. Etkisiz hale getirilen 490 teröristin 440'ının öldürüldüğü, 27'sinin yararlı olduğu ve 24'ünün ise teslim olduğunu belirtti.

"Bu operasyonda en büyük desteği Suriyeli Kürtlerden alıyoruz. Biz Kürtlere değil, PKK, onun yan kuruluşları olan PYD / YPG’ye karşı operasyon yapıyoruz." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonda Kürtleri hedef alma gibi bir durumun söz konusu olmadığını yineledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER