Cumhurbaşkanı Erdoğan Vatandaşlara Birikim Tavsiyesinde Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara birikim tavsiyesinde bulundu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye dair açıklamalarında vatandaşa Türk bazlı finansal ürünlere yatırım yapmalarını istirham etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi hakkında yaptığı açıklamalar yazımız içerisindedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vatandaşlara Birikim Tavsiyesinde Bulundu
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılış konuşmasını yaptı. Kızılcahamam'da gerçekleştirilen toplantıda söz olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara birikim yapmaları konusunda tavsiyeler ve  dikkat çekici önerilerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimi kararlarıyla birlikte enflasyonda da gerilemenin sağlandığını kaydetti. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye dair açıklamaları esnasında vatandaşlara Türk Lirası bazlı finansal ürünlere yatırım yapmalarını istirham etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kızılcahamam'da yaptığı konuşmaya dair bazı satır başları şu şekildeydi...

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan VW’ye Passat kıyağı, haberini inceleyebilirsiniz.Enflasyon ve Faiz Oranları Düşmeye Devam Edecek


TCMB ile yaptığımız toplantılar sonucunda politika faizini indirdikçe enflasyon rakamları da indi. Enflasyonu tekrardan tek haneli rakamlara indirdik. Politika faizi biz göreve geldiğimizde %63 iken enflasyon verileri ise %30'du. Enflasyon 4.2'ye kadar indi. Ne yaptılar? Bir anda Gezi olaylarını patlattılar. Bunun ardından faiz aniden %40'ların üzerine çıktı. Doğal olarak enflasyon oranları da %30'un üzerine tırmandı.

Şimdi ise yeniden hamd olsun faiz indirilmek suretiyle enflasyonun da indiğini görüyoruz. Ancak bu noktada sadece faiz indirimi etkili değil, farklı etkenler de enflasyonun inmesinde etkili oldu. Ama bu her zaman söylediğimiz gibi bu işin ana belirleyeni faiz olmuştur. Faiz enflasyonun en büyük tetikleyicisidir. Faiz sebeptir, enflasyon ise sonuçtur. Birileri hala tam tersini iddia ediyor. Enflasyon sebep, faiz de netice diye bizi aldatmaya çalışıyorlar. Dünyaya bakacaksın önce. Örneğin Japonya'da Amerika Birleşik Devletleri'nde Avrupa ülkelerinde faiz ne kadar diye. Hepsinde eksi faiz olduğu görülüyor. Bu ülkelerin tümünde 1,5 - 2,5 arası faiz var. Bize ne oluyor da 40 civarında faizle hareket ediyoruz. Faizin bizim medeniyetimizin yeri içerisindeki yeri de bellidir. Onu daha sonra açıklayacağım. Faiz bütün pisliklerin başıdır.

Faiz ekonomik ve maddi sömürünün en önemli aracıdır. Faizin yüksek olmasına kendimizi kaptırmayacağız. Eğer biz üretim ekonomisi düşünüyorsak bu üretimde de istihdamda da finans sektörünün girişimciyi desteklemesi lazım. Bu yüzde 40 faizlerle olmaz. Öncelikle bizim düşük faiz uygulamasını icraate sokmamız lazım ki finans sektörü de onları ayağa kaldırsın. Türkiye'nin risk primi ve dolayısıyla faiz maliyetleri düşerken imalat sanayi satın alma üreticileri endeksi yüzde 50'nin üzerine çıktı. Merkez Bankası'nın yerinde hamleleriyle faiz gerilemiştir, daha da gerilemeye devam edecektir.

TÜİK verilerine göre teknoloji ürünlerindeki fiyat değişimleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.Bütçe Açığını %3'ün Altında Tutacağız


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'daki 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:

Bütçe açığının milli gelire oranını kesinlikle yüzde 3'ün altında tutacağız. Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz. Bu yıl envanterimize eklediğimiz Yavuz sondaj gemisini de Karpaz'daki görevinin ardından Güzelyurt'a uğurladık. Bu yıl sonuna doğru ilk gaz akışını Rusya'dan gerçekleştiriyoruz Türkiye Yeni Ekonomi Programı ise yakında devreye alınacak. Bu dönemin sonunda enflasyon oranı %5'in altına inecek, işsizlik seviyesi de %10 oranının altına inecek.

TL Bazlı Finansal Ürünlere Yatırım Yapın


Kaynakların verimli kullanımı ve tasarruf temelli bütçe yönetiminde kararlıyız. Seçimsiz geçecek önümüzdeki 4 yılda ekonomideki yol haritamızı hassasiyetle takip edecek ve 2023 hedeflerimize ulaşacağız. Vatandaşlarımızdan, birikimlerini yabancı para yerine Türk Lirası bazlı finansal ürünlerde değerlendirmelerini özellikle istirham ediyorum.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 21:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER