Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan VW'ye Passat Kıyağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan VW'ye jest. Volkswagen'ın Manisa iline yapacağı yatırımdan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan makan araçlarına ilişkin kararına açıkladı. Haberi ilişkin detaylara yazımızdan bakabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan VW'ye Passat Kıyağı

Alman otomotiv devi Volkswagen'in Manisa'da 943.5 milyon lira sermayeli şirketini resmen kurmasının ardından tesis yatırımlarına da kısa süre içinde başlayacağı bilgisiyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan VW'ye ilk jest geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti yönetimine verdiği talimatta, mevcut durumda kullanılan makam arabalarının Audi'den Passat'a çevrilmesini söylediği öğrenildi.

Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ unvanlı şirketini resmen kuran ve Manisa'da 943.5 milyon lira sermayeli tesisinin hazırlıklarına başlayan Alman devi Volkswagen'e ilk jest Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı, AK Parti yönetimine "Audi olan makam arabalarını derhal Passat'a çevirin" talimatını verdi.

Ayrıca 425 milyonluk yatırımla 700 kişiye iş imkanı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kamuda VW Logolu Araçlar Artacak


Ak Parti'nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği MYK toplantısında gündeme dair önemli konu başlıkları değerlendirildi. Toplantının gerçekleşmesinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Partili kurmaylarıyla bir araya gelerek yemek yedi. Yemekteki sohbettin ana konularından biri de Alman otomotiv devi Volkswagen'in Manisa'da kuracağı yeni üretim tesisi idi. Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ adıyla Manisa merkezli olarak yaklaşık 943.5 milyon TL'lik yeni araç üretim fabrikası açacak olan VW'nin yatırımları konuşuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Volkswagen'in Manisa'da yapacağı yatırımın önemine dikkat çekti.

Alman otomotiv devinin bu ciddi yatırımlarına jestle karşılık vermek isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 parti kurmayının mevcut durumda kullandığı Audi markalı makam otomobillerinin derhal değiştirilmesi talimatını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Audi'ci kurmaylarına "Araçları Passat yapalım." dedi.

Volkswagen'in Türkiye'ye yapacağı yatırımın, VW'den sonra yabancı sermayenin ülkemizde yatırım yapması açısından öncü olacağını ve olumlu bir atmosfer yaratacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonraki süreçte kamuda kullanılan makam araçlarının ve diğer araçların VW logolu olmasına dikkat edilmesini istedi. Böylelikle Audi markalı makam otomobilleri Passat olacağı öğrenildi.

Atso Başkanı enflasyon verilerini değerlendirdi. Yazımızdan haberi inceleyebilirsiniz.

VW Yatırımı Süper Teşvikle Aynı Gün Geldi


Manisa'da 943.5 milyon TL sermayeli yeni bir şirket kuran Alman otomotiv devi Volkswagen, şirketinin kuruluşunu süper teşvikle birlikte yaptı. Ticaret Sicil Gazetesi'nde geçtiğimiz gün Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ'nin kurulduğu resmen yayımlanırken, aynı gün Resmi Gazete'de Süper Teşvikler'e ilişkin kararda değişiklik yapılması da dikkatlerden kaçmadı. Karara sonradan eklenen madde ile asgari 5 milyar TL sabit yatırım tutarında ve komple yeni yatırım niteliğindeki özel hukuka tabi yatırım projelerinde sözleşmeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı imzalayacak.

Karara eklenen madde ile özel hukuka tabi yatırım proje sözleşmesi imzalamaya yetkili isim Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu. Ek maddede şu ifadeler yer aldı: "Bu Karar kapsamında değerlendirilen asgari 5 milyar TL sabit yatırım tutarında ve komple yeni yatırım niteliğindeki yatırım projelerine ilişkin olarak; 5/6/2003 tarihli ve 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanununda tanımlanan yatırımcılar ile özel hukuka tabi yatırım proje sözleşmesi imzalamaya Bakan yetkilidir. Sözleşme kapsamında diğer bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının görev alanına giren iş ve işlemler, sorumlu kurum ve kuruluşlar tarafından ilgili mevzuatı çerçevesinde öncelikli olarak yerine getirilir. Söz konusu iş ve işlemlerin izlenmesi ve koordinasyonundan Bakanlık sorumludur."

Hangi Yatırımlar 5 Milyar TL'den Fazla?


Volkswagen'in Manisa'da kuracağı yeni üretim tesisine yapacağı yatırımın 1.4 milyar Euro civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu kapsamda VW'nin yatırımı karara eklenen ek madde kapsamına alınabilecek. Socar Türkiye'nin BP ile İzmir'de kurmayı planladığı, 1.8 milyar dolara mal olması beklenen ikinci petrokimya tesisinin de teşvikten yararlanacağı biliniyor. Bir diğer 5 milyar TL tutarını aşacak yatırım ise, Rönesans Holding'in Ceyhan'da hayata geçireceği 1.4 milyar dolarlık petrokimya yatırımı olarak dikkat çekiyor.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER