Dar Gelirli Vatandaşa Devletten 0.49 Faizli Konut Kredisi

Geçtiğimiz ay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tarihin en düşük faizli konut kredisi kampanyası ile dar gelirli ve asgari ücretli vatandaşları da ev sahibi yapacaklarını duyurmuştu. Kampanyada kredi faiz oranı yüzde 0.49 olarak açıklandı. İşte detaylar…

Dar Gelirli Vatandaşa Devletten 0.49 Faizli Konut Kredisi

TOKİ 100 bin sosyal konut projesine başvuruların başlamasıyla birlikte geçtiğimiz ay Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan dar gelirliye ve asgari ücretliye konut kredisinin detayları da belli olmuş oldu. TOKİ sosyal konut projesi ile 2023 yılına kadar her yıl 100 bin ailenin ev sahibi olması planlanıyor. Bakan Albayrak bu proje ile asgari ücretlilerin ve dar gelirli vatandaşların da kendi evlerinde oturabilmeleri için gerekli çalışmaların devam ettiğini açıklamıştı. Albayrak, dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapacak projenin alt yapısının hazırlandığını söyleyerek 20 yıl vade seçeneği ile tarihin en düşük faiz oranlı konut finansmanıyla dar gelir grubundaki vatandaşların ev sahibi olacağını müjdelemişti.

Yüzde 0.49 Faizli TOKİ Sosyal Konut Projesi

Geçtiğimiz ay kamuoyunu duyurulan bu gelişmelerin ardından bugün gelinen noktada dar gelirli ve asgari ücretli vatandaşları ev sahibi yapacak finansman modelinin detayları kesinleşmiş oldu. Yeni detaylara göre TOKİ sosyal konut fiyatları ve bunlarda kullanılacak konut kredisi faiz oranları da netlik kazandı. Başvuruları geçtiğimiz gün başlayan TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde satışa sunulan konutlar, asgari ücretliler ve dar gelirli vatandaşlar için yüzde 10 peşinat ve 0.49 faizli konut kredisi imkanı ile verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü yeni finansman modeline göre TOKİ tarafından inşa edilen 100 bin sosyal konut projesi başvuruları 16 Aralık Pazartesi günü resmen başladı. Dar gelirli ve asgari ücretli vatandaşlar 15 Ocak 2020 tarihine kadar ilgili banka şubeleri üzerinden TOKİ sosyal konut başvurularında bulunabilecek.

TOKİ Sosyal Konut Fiyatları Ne Kadar?

TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde konut fiyatları illere göre değişiklik gösterebilese de genel olarak 2+1 sosyal konut fiyatları en düşük 140 bin lira ile en yüksek 180 bin lira arasında olacak. Bununla birlikte alt gelir grubu ev fiyatlarında TOKİ’nin 3+1 olarak inşa edeceği konutlarda ise fiyatlar en düşük 160 bin liradan başlayıp en yüksek 210 bin liraya çıkacak. Proje kapsamındaki konutlar 240 ay vadeli olarak düşük peşinatlar ile dar gelirli vatandaşlara sunulacak. Böylelikle vatandaşlar kira öder gibi ev sahibi olabilecek.

TOKİ’nin belirlemiş olduğu başvuru şartları arasında, başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olmasının yanı sıra projenin bulunduğu ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olması ve projenin bulunduğu ilin nüfusuna kayıtlı olması gibi şartlar yer alıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mücever Altındağ
Mücever Altındağ - 8 ay Önce

Tok konutlardan dayre almak istiyorum ama 16 ocakta muracat sona ermis simdi katilsam acep gecerli olurmu ben dul masi aliyorum evim yok yanimda yukumlu oldugum kimse yok uzerimde mal mulk yol bir dul masindan baska yasadigim il KirklareliBabaeski ,Kirklarelinden alabilirmiyim bana cevap verirseniz cok memnun olurum tesekurler

SIRADAKİ HABER