Defineci Müdür Görevine Geri Döndü! Hazineyi Cumhurbaşkanına Götürecekleri İddiası

Bolu'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne götüreceklerini söyleyerek yetkisiz bir şekilde define araması yapan eski Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Metin Keskin 1 ay tutuklu kaldıktan sonra görevine geri döndü. İşte detaylar...

Defineci Müdür Görevine Geri Döndü! Hazineyi Cumhurbaşkanına Götürecekleri İddiası

Gizli görevde olduklarını ve Bolu'da yapılan define aramasında çıkacak hazineyi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne götüreceklerini söyleyerek yetkisiz bir şekilde define arayan eski Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Metin Keskin ile Ankara Jandarma Komutanlığı’nda istihbaratçı albay Kadri Yörür 1 ay tutuklu kaldıktan sonra geçtiğimiz gün tahliye oldu. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Metin Keskin, görev yaptığı Sinop'ta yeniden görevinin başına geçti. Yörür ise emekliliğe ayrıldı. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Keskin ve Yörür'ün de aralarında olduğu 16 kişiye mala zarar vermek ve izinsiz kazı suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Hazineyi Cumhurbaşkanına Götürecekleri İddiası

Metin Keskin ve Kadri Yörür ile arkadaşları Halil Köşger ve Hasan Sezer Çelebi, 13 Nisan 2019 günü Bolu'ya geldi. Keskin ve Yörür aynı gün içinde Bolu İl Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik'i de ziyaret etti. Bu görüşme sırasında ikili, komutana gizli görev için buraya geldiklerini ve Güney Felakettin Köyü sınırları içinde gizli kazı yapacaklarını söyledi. İddialarına göre arazine hazine vardı. Metin Keskin ve Kadri Yörür ile arkadaşları, herkesten gizli olarak çalışma yürütecek, kazı yapılan bölgeye jandarma ve siviller sokulmayacaktı. Anlatımlarına göre gizli yapılan kazı sonrasında çıkartılacak hazine de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne götürülecekti.

Suçüstü Yakalandılar

13 Nisan 2019'da Bolu'da bir otele yerleşen Keskin ve Yörür vakit kaybetmeden Güney Felakettin Köyü'nde kazılara başladı. Durumdan şüphelenen komutan Nadir Çelik ise bu görüşmeyi tutanak altına alarak Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na durumu bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen Başsavcılık, kazı yapanların gözaltına alınması talimatını verdi. Jandarma ekipleri, 14 Nisan'da kazı alanına baskın yaparak 14 kişiyi suç üstü yakaladı. Keskin ile Yörür de kaldıkları otelde göz altına alındı.

Yapılan sorgulamaların ardından Keskin ve Yörür ile arkadaşları Hasan Karagöz, Faruk Erol ve Hasan Sezer Çelebi tutuklandı. Hazineyi çıkarmak için kazıda görevlendirilen 11 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Başsavcılık 5 Yıla Kadar Hapis İstedi

Tutuklandıktan sonra yaklaşık 20 gün cezaevinde kalan Keskin ve Yörür 2019 Mayıs'ta tahliye edildi. Tahliye edildikten sonra Albay Kadri Yörür emekli olarak mesleğinden ayrılırken, idari olarak açığa alınan Emniyet Şube Müdürü Metin Keskin tekrar görevine göndü. Metin Keskin'in 2 ay önce Sinop İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde göreve başladığı belirtildi. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise soruşturmasını tamamlayarak şüpheliler hakkında iddianameyi hazırladı. İddianameye göre 16 şüpheli hakkında "mala zarar vermek" ve "kültür varlıklarını bulmak amacıyla izinsiz olarak kazı veya sondaj yapmak" suçlarından 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER